https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоКак фермери да получат субсидия за застраховка срещу градушка, дъжд или суша

Как фермери да получат субсидия за застраховка срещу градушка, дъжд или суша

За първи път застраховането на земеделска продукция ще се финансира като интервенция по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (2023-2027 г.). Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев.

Той уточни, че земеделските стопани, които желаят да се възползват от интервенцията, трябва да посочат това намерение в заявлението си за Кампания 2025, като изрично отбележат всеки парцел, за който има сключена или предстои да бъде сключена застраховка. Застрахователните полици ще се представят на по-късен етап – до 15 август 2025 г.

Финансовата подкрепа ще покрива до 70% от размера на застрахователната премия. Допустими за подпомагане са встъпили в плододаване овощни градини над 0.5 ха, оранжерийни зеленчуци над 0.1 ха, етерично-маслени и медицински култури над 0.5ха, тютюн над 0.1 ха, зърнени култури над 0.1 ха и маслодайни култури над 0.5 ха, разясниха експерти от МЗХ.

Застрахователните рискове, които ще се покриват са неблагоприятни климатични събития като слана, буря, градушка, заледяване, пороен или непрекъснат дъжд, или тежка суша.

За да получат финансиране, земеделските производители трябва да качат в Системата за електронни услуги (СЕУ) искане за плащане по образец, застрахователен договор, валидна застрахователна полица и платежен документ, удостоверяващ пълното ѝ заплащане.

В момента се разглеждат подадените проекти по интервенциите за млади, малки и нови земеделски стопани от Стратегическия план. Отворени са приемите за инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони – за развиване на занаяти, производство и услуги, посочиха експерти от МЗХ. Кандидатстването, оценката на проектите и комуникацията ще се извършват изцяло през СЕУ.

Няма да се въвеждат нови проверки и изисквания за земеделските производители. Данните за влезли в сила наказателни постановления ще се изпращат от ГИТ към Държавен фонд „Земеделие“, ако земеделският производител е работодател и е нарушил разпоредбите на трудовото законодателство или безопасните условия на труд. Ще се разглеждат случаи, установени след 1 януари 2025 г., като нарушения от предходни периоди няма да бъдат вземани предвид.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X