Всяка година на 22 март се отбелязва Световният ден на водата, една инициатива с цел да се привлече общественото внимание към значението на този ресурс и проблемите с опазването му.
Като международен празник е предложена през 1992 г. по време на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена в Рио де Жанейро. Общото събрание на Обединените нации определи 22-ри март, 1993 като първия Световния ден на водата.
Всяка година Световния ден на водата подчертава специфичен аспект от проблемите на водата.
Темата на Световния ден на водата през 2025 г. е “Опазване на ледниците”.
Ледниците са от решаващо значение за живота – стопената им вода е от съществено значение за питейната вода, селското стопанство, промишлеността, производството на чиста енергия и здрави екосистеми.
Бързо топящите се ледници причиняват несигурност на водните потоци, което оказва дълбоко въздействие върху хората и планетата.
Глобалните намаления на въглеродните емисии и местните стратегии за адаптиране към свиващите се ледници са от съществено значение.
Ледниците са от решаващо значение за регулирането на глобалния климат и осигуряването на прясна вода, която е от съществено значение за милиарди хора. Въпреки това, поради изменението на климата, предизвикано главно от човешки дейности от 1800 г. насам, тези жизненоважни ресурси бързо се топят.
Организацията на обединените нации обяви 2025 г. за Международна година на опазването на ледниците, придружена от провъзгласяването на 21 март всяка година за Световен ден на ледниците, считано от 2025 г. Това е възможност да се повиши глобалната осведоменост за критичната роля на ледниците, снега и леда в климатичната система и хидрологичния цикъл, както и икономическите, социални и екологични въздействия на предстоящите промени в Земята криосфера.