https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбщество23 март - Световен ден на метеорологията

23 март – Световен ден на метеорологията

Всеки 23 март Световната метеорологична организация отбелязва Деня на метеорологията.

На тази дата през 1950 г. влиза в сила на Конвенцията за създаване на Световната метеорологична организация.

Темите, избрани за Световния ден на метеорологията, отразяват актуални въпроси, свързани с времето, климата или водата.

Темата на Световния ден на метеорологията през 2025 г. е “Заедно да преодолеем пропуските в ранното предупреждение”.

СМО наскоро потвърди, че 2024 г. е била най-горещата година в историята. Промените в нашата околна среда водят до по-екстремни метеорологични явления. Бързо засилващите се тропически циклони, опустошителните валежи, наводненията, смъртоносните суши и горските пожари се увеличават. Морските нива се повишават, излагайки гъсто населените крайбрежни райони на наводнения и въздействието на океанските вълни.

Видеото подчертава критичното значение на системите за ранно предупреждение за предотвратяване и смекчаване на бедствия. То показва как тези системи могат да помогнат на хората да предвидят и да се подготвят за различни природни опасности като бури, наводнения и горещи вълни, преди да ги ударят, като в крайна сметка спасяват милиони животи.

Инициативата “Ранни предупреждения за всички” е постигнала значителен напредък в спасяването на животи, защитата на поминъка и укрепването на устойчивостта на общността. Тъй като климатичните рискове ескалират, инициативата става все по-важна.

Към 2024 г. 108 държави съобщават, че разполагат с известен капацитет за системи за ранно предупреждение за множество опасности, повече от два пъти повече от 52 държави през 2015 г.

Напредък на уязвимите нации. Най-слабо развитите страни са показали най-значителни подобрения, като развиващите се страни без излаз на море и малките островни развиващи се държави също надминават световния процент.

Глобалният среден резултат за обхвата на системите за ранно предупреждение за множество опасности се е повишил от 0,35 на 0,49, което е увеличение от 39%.

Сътрудничеството между публичния и частния сектор има значителен потенциал за инициативата “Ранни предупреждения за всички” , с възможности за ангажиране на широк спектър от участници от частния сектор – големи и малки. Докато правителствените агенции – по-специално националните метеорологични и хидроложки служби – трябва да останат източник на авторитетни предупреждения, сътрудничеството с частния сектор може да помогне за стимулиране на иновациите, разпространение и подобряване на знанията за риска.

От управлявани от изкуствен интелект инструменти за прогнозиране до подобрени комуникационни системи, фирмите могат да предоставят ценен опит и ресурси. Независимо дали са установени корпорации или местни компании, частният сектор има личен интерес да използва информация за времето и климата за управление на рисковете, защита на активи, оптимизиране на операциите и осигуряване на дългосрочна устойчивост.

Като работят заедно, публичните и частните заинтересовани страни могат да създадат по-приобщаващи и стабилни системи за ранно предупреждение, които защитават общностите и укрепват устойчивостта на бизнеса.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X