https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоКъде се губи връзката между "Бюрото по труда" и работодателите

Къде се губи връзката между “Бюрото по труда” и работодателите

Работодатели сигнализират, че обявяват работни места, а от Бюрата по труда не им изпращат безработни кандидати. Лидия е професионална гладачка с над 20 години стаж. През март миналата година била освободена от работа и се регистрирала в „Бюрото по труда” в Русе. Две седмици преди изтичането на правото й да получава 12 –месечно обезщетение, от трудовата борса я насочили да кандидатства към фирма. Казва, че дотогава не са й предлагали да си намери работа.

„Последния месец ми предложиха работа с насочващо писмо към една фирма, но се оказа, че тя беше затворена. Те не бяха осведомени и след една седмица ме насочиха към шивашко предприятие – още същият ден ми направиха договор и се отписах от борсата”, споделя гладачката Лидия Горчева.

От шивашката фирма, която е наела Лидия разказаха, че всеки месец ходят до „Бюрото по труда” за срещи с безработни, но въпреки това трудовите посредници не им изпращали хора.

„Когато отидохме и попитахме трудовите посредници защо са без насочващи писма, те казаха, че това е предварителна среща, опознавателна и ако самите кандидати проявят интерес, тогава ще им дадат насока. Може би 7 или 8 месеца всеки месец каним новорегистрирани и мисля, че имаме само двама наети”, твърди Росица Чапърова -ръководител производство.

„Бизнесът, не само текстилната индустрия, не знае каква е ролята на трудовия посредник към бюрото по труда, защото те от години са забравили каква е тяхната роля.  Той си търси работници през всякакви социални медии и няма доверие на “Бюрото по труда”, че те могат да свършат някаква работа”, смята Миглена Христова, член на УС на Асоциацията по текстил и кожи.

Ролята на посредниците в „Бюрата по труда” е не само да помагат на безработните да си намерят работа, но и да съдействат на работодателите в търсенето на кадри. От началото на годината от Бюрото в Русе са изпратили с насочващи писма над 300 безработни кандидати за работа, като половината от тях са към шивашката промишленост.

„Насочващи писма се издават ежедневно. Ние не сме получавали сигнал нито от търсещо работа лице, нито от работодател, че на конкретно лице му е отказано такова писмо”, отчита Йоана Терзиева- директор ДБТ Русе.

От бизнеса подозират, че част от регистрираните безработни умишлено не си търсят работа и упрекват трудовите посредници в липса на инициативност. От „Бюрото по труда” обаче казват, че процесът за търсене и намиране на работа е двустранен.

„Практиката е, че те стоят на „Бюрото по труда”, работят без трудови договори в сивата икономика и получават обезщетение. Това е едно двойно финансиране, а за пенсионерите нямат пари за великденски добавки”, казва Миглена Христова.

„Ние гледаме безпристрастно на едната и на другата страна. Даваме на едно лице по няколко работни места и ако в рамките на месеца лицето е отказало на едно място, условието е да изпълни друга препоръка на посредника, така че да не му бъде прекратена регистрацията”, обяснява Йоана Терзиева.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X