https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораПравославната църква почита паметта на Свети Йоан Лествичник

Православната църква почита паметта на Свети Йоан Лествичник

На 30 март според църковния календар православните почитат паметта на Свети Йоан Лествичник. Тази година празникът съвпада с четвъртата неделя на Великия пост. Ето какви са традиции, забраните и обичаите – какво трябва и не трябва да се прави на този ден.

Какво задължително трябва да направите на 30 март?

В деня на Свети Йоан Лествичник вярващите отиват на църква, за да се помолят за починалите роднини и близки и посещават гробищата. Традиционно на този ден е обичайно да се пекат и раздават сладки в памет на починалите. Тези тестени изделия се дават и като милостиня. Великият пост през 2025 г. продължава, той не трябва да се прекъсва по време на празника. Постът трябва да е придружен не само от ограничения в храната, но от всякакви плътски удоволствия и лоши помисли.

Какво не трябва да се прави на 30 март?

Сред забраните за деня, както и на всеки църковен празник, са караници, псувни, клюки, завист, обиждане и обида на някого, отказ от помощ и милостиня. В деня на Свети Йоан Лествичник също е забранено да се говори лошо за починалия, да се изпада в отчаяние и да се правят шумни възпоменални пиршества. Църквата забранява сквернословието, лошите думи и мисли.

Според народните поверия на този ден не се препоръчва да се носят черни дрехи – за да не си докарате беда. Не трябва да се занимавате с тежка работа, както и с шиене или плетене.

Денят трябва да премине в смирение и молитва за почитане паметта на починалите.

История на празника

Свети Йоан Синайски, известен още като Йоан Синайски, е християнски монах и автор на важна духовна творба „Стълбата“. Той е роден около 570 г. и е син на светците Ксенофонт и Мария. На шестнадесет години Йоан постъпва в Синайския манастир, където авва Мартирий става негов наставник.

След четири години на Синай Йоан станал монах и прекарал следващите деветнадесет години в служба на своя духовен отец. След смъртта на авва Мартирий Йоан избрал уединен живот и прекарал четиридесет години в подвига на безмълвието, поста, молитвата и сълзите на покаянието.

Най-известната му творба „Стълбата“ е духовен наръчник, който показва реда на добрите дела, които водят до спасение. Йоан умира около 649 г. Според друга легенда Йоан напуснал манастира след смъртта на Мартирий и се усамотил в пустинята. Твърди се, че той е живял няколко години там, преди да предаде Богу дух.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X