Политическа партия “Величие” излезе с остра декларация относно проекта АЕЦ “Белене”, настоявайки за незабавното му възобновяване в контекста на променящата се геополитическа ситуация в Европа. Ето какво гласи тя:
“Напрегнатата геополитическа ситуация в Европа неминуемо ще предизвика радикални промени в енергийната политика. Както става ясно, катастрофалната енергийна политика, която се води през последните години в България, се продължава и от настоящото правителство. Но ще се наложи нейната радикална ревизия.
Миналата година ние поставихме идеята АЕЦ „Белене“ да бъде продължена и изградена при всички дадености, които съдържа този проект, като допълнителна базова мощност, която да стабилизира базата не само за българските потребители, но и за целия регион. За съжаление, това наше предложение беше най-безогледно отхвърлено. Както миналия парламент, така и настоящият, със своето редовно правителство, продължава да прави тази голяма капитална грешка. Изтече срокът на удължаване на преговорите за продажбата на реакторите в Украйна, но резултат няма.
Ние не боравим с новини, а с факти. Ето защо отново настояваме този проект, при неговите възможности, да бъде незабавно подновен и да бъде отменено решението от 50-ото НС, като в най-бързи срокове правителството да започне мобилизация и подготовка за реализация на този проект. Тази решителна стъпка ще бъде и в контекста на промените в европейската енергийна политика, която неминуемо предстои да видим в близко време.
Ние категорично заявяваме, че подкрепяме мира!
Но мирът ще изисква огромни усилия за възстановяване на разрушената страна. България има огромния шанс с едно разумно и умело енергийно сътрудничество да подпомогне изключително много възстановяването на Украйна. Това е тема, която липсва от дневния ред на настоящото правителство. Ние настояваме да бъде сменен подходът и да се започнат незабавни действия в тази посока. Ето защо в най-близко време отново ще подновим проекта за решение с мисълта, че грешката, която беше допусната миналата година, е преосмислена и тези, които ни попречиха тогава, днес ще постъпят правилно. Ние можем, на една стабилна и добронамерена основа, да си сътрудничим с всеки партньор, включително с Украйна, за да се намери най-прагматичният път за реализация, но решително ще се противопоставим на опитите България да бъде лишена от най-големия си инвестиционен високотехнологичен проект, който ще създава не само енергийната сигурност за страната, но ще допринася за стабилността в целия Балкански и Черноморски регион. Надяваме се дребните сметки и пренебрегването на националния ни интерес да са останали в миналото. Разчитаме много на широка обществена подкрепа за това наше начинание.
Предизвикателствата, които донесе неразумно реализираната Зелена сделка за цяла Европа, трябва много бързо да бъдат преодолени. Ние отдавна говорим за необходимостта от радикална ревизия на Зелената сделка. Една такава решителна стъпка от страна на България ще бъде хубаво начало за този процес. Поради това ние ще потърсим и подкрепата на нашите международни партньори за реализация на тази, убедени сме, много добра идея. А такива има достатъчно.”