Благодарение финансовата подкрепа на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“, СНЦ „Дунавско сияние“ за трети пореден път ще реализира своя проект Детски арт хепънинг „На брега на реката“, посветен на Деня на река Дунав – 29 юни. В продължение на три месеца / от май до юли / чрез поредица от образователни и арт активности, заедно с нашите партньори от РИОСВ –Русе, ще подарим на русенските деца приятно и емоционално творческо пътешествие.
Проектът стартира на 22 май /Международния ден на екологичното разнообразие/ с провеждането на образователна лектория „Приказката, наречена „Сребърна“. Наши водачи сред това мистично и впечатляващо късче на България ще бъдат специалисти от РИОСВ – Русе.
Екологичното пътешествие на участниците продължава с провеждане на три безплатни приложни арт работилнички:
27 май – Арт ателие „Рециклирай ме…“, в което ще се изработват представители на дунавската фауна…от рециклирани материали. Работилничката ще се води от младата художничка Ина Валентинова – учител в ОУ „Отец Паисий“;
3 юни – Арт Ателие „Еко Бижутер“, в което ще се изработят уникални лични украшения изцяло от природни материали:шишарки, жълъди, камъчета, дунавски и морски мидени черупки и др. Работилничката ще се води от Марияна Георгиева – дизайнер на „Играчки-закачки“ към СНЦ „Дунавско сияние“;
18 юни – Арт Ателие „Еко художници“, в което участниците ще рисуват дунавски пейзажи, изгреви и залези, като вплитат в творбите си природни и естествени материали – мъх, вълна, леща, бобени зърна и естествено…дунавски пясък. Работилничката ще се води от художничката Лилия Малоок – преподавател по изобразително изкуство.
Участието в еко лекторията и работилничките може да бъде индивидуално или групово чрез предварително записване на GSM: 0884286411 или 0882173710.
Отново важен фокус на проекта е подпомагане творческата изява в културния и социален живот на гр. Русе на деца със специфични образователни потребности, на такива в риск от социално изключване и неравностойно социално положение и бежанци. Този път творческите ателиета ще бъдат с „отворена врата“ към всички. Идеята ни е, така да се даде по-добра и по-благоприятна възможност за интегриране на „различните“ деца.
По традиция емоционалната кулминация на еко арт инициативите е 29 юни – Международен Ден на река Дунав с провеждането на Хепънинг „На брега на Реката“ . На кейовото пространство под емблематичния „Вит мост“ русенските деца, чрез разнообразни творчески активности, ще бъдат част от усилията на международната екологична общност да привлича вниманието на широката общественост към опазване чистотата на великата европейска река. В програма сме включили: изложба на арт инсталации, сътворени от децата в проведените приложни работилнички; конкурси за рисуване на асфалт; рисуване върху природни материали; създаване на пясъчни картини; оцветяване на гипсови фигури; блиц-викторина с въпроси, свързани с река Дунав и нейните обитатели и провеждане на „магически“ научни експерименти и др.
По време на Детския хепънинг ще бъде сформиран и обявен новият русенски „Отбор на мечтите“, който ще включва: най-добрите художници-приложници от проведените работилници; призьорите от конкурса за рисунка на асфалт и от другите арт инициативи, проведени на Детския хепънинг, както и от най-добре представилите се русенци на конкурса „Приказният свят на природата 25“. Този отбор ще сътвори изцяло от природни материали новата арт инсталация, с която русенските деца за пореден път ще участват в престижния международния конкурс Danube Art Master, организиран от Глобалното партньорство по водите в Централна и Източна Европа.
Напомняме, че отборът ни за 2023 г. със своята творба „Ние обичаме Дунав и нейните обитатели“ грабна първа награда сред тийнейджърите, а този за 2024 г. спечели специалната награда на Министерството на околната среда и водите с арт произведението – дунавския жабок СКОКИ .