https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбщество5 април – Международен ден на съвестта

5 април – Международен ден на съвестта

На 5 април отбелязваме Международния ден на съвестта. Представете си свят, в който всяко действие се ръководи от любов, ясно усещане за правилно и грешно и истинска грижа един за друг — това е същността на културата на мира, визия, възприета както от Обединените нации, така и от глобалните общности. В центъра на тази визия е Международният ден на съвестта, отбелязван всяка година на 5 април, който подчертава жизненоважната роля на съвестта като водеща сила за постигане на глобален мир, толерантност и взаимно уважение.

Създаден, за да вдъхновява отделни хора и общности, денят подчертава силата на етичния размисъл и състрадателните действия за справяне с днешните глобални предизвикателства. Той призовава обществата по целия свят да насърчават диалога, да култивират съпричастност и да възприемат добросъвестно поведение, което защитава човешкото достойнство, допринася за устойчивото развитие и насърчава мирното съжителство между различни култури.

Чрез това годишно честване Организацията на обединените нации потвърждава, че колективната отговорност, моралното съзнание и солидарността са основни основи за изграждането на един по-хармоничен, справедлив и приобщаващ свят.

5 април е обявен от ООН за Международен ден на съвестта. Опирайки се на всеобщата декларация за правата на човека, съзнавайки необходимостта от създаване на условия на стабилност и благополучие и мирни и приятелски отношения, основани на зачитане на правата на човека и основните свободи за всички, без разлика на раса, пол, език или религия, Общото събрание на ООН през 2019 г. избра датата за Международен ден на съвестта.

Генералната асамблея отправи призив към всички държави-членки, организации в системата на ООН, международни и регионални институции, както и към частния сектор и гражданското общество, включително неправителствените организации, да изграждат Култура на мира, основана на любов и съвест. Това следва да се осъществява в съответствие с културните особености и традиции на местните, националните и регионалните общности, чрез предоставяне на качествено образование и инициативи за повишаване на обществената осведоменост. По този начин се цели да се подпомогне устойчивото развитие.

Според ООН, концепцията за култура на мира възниква по време на Международния конгрес за мира, организиран от ЮНЕСКО в Кот д’Ивоар през юли 1989 г. Оттогава насам нейното популяризиране все повече се приема като приоритетна цел на международната общност. Развиващата се идея вдъхновява инициативи на различни нива и в разнообразни региони, с активно участие на гражданското общество, превръщайки се постепенно в глобално движение.

Съвестта действа като компас, ръководейки решения и оформяйки действия, които уважават другите и допринасят за общественото благо. Като насърчава личния размисъл, денят подкрепя идеята, че мирът започва във всеки човек. Етичното поведение, емпатията и уважението могат да доведат до по-силни общности, по-прозрачно лидерство и намалени социални конфликти. Чрез съзнателни усилия хората играят роля в оформянето на по-състрадателно общество.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X