Депутатът от ДПС – Ново Начало Калин Стоянов посочи виновника за катастрофата край село Телиш, в която загина 12-годишната Сияна. Той разказа в пост във Фейсбук колко пъти ОДМВР – Плевен са писали писма за опасния участък, но никой от Областното пътно управление не е реагирал.
Бивщият вътрешен министър определи това като класически пример за престъпно бездействие от страна на длъжностни лица. Като Бездействие, което отне един безценен детски живот и завинаги съсипа едно семейство.
Ето и поста на Калин Стоянов:
Вчера се проведе поредното заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание. В рамките на блиц контрола имах възможността да задам два въпроса на присъстващия вътрешен министър Даниел Митов.
Първият ми въпрос беше свързан с тежката катастрофа в района на с. Телиш, област Плевен, при която за огромно съжаление загина едно прекрасно 12-годишно момиченце. Поклон пред паметта на детето и искрени съболезнования към близките му.
Попитах министъра колко сигнални писма са изпратени от МВР до стопаните на този опасен пътен участък – Областно пътно управление (ОПУ)- Плевен. По-конкретно, какви са били констатациите на служителите от КАТ, какви предписания са били издадени и дали са предприети мерки от страна на отговорната институция.
От отговора стана ясно, че ОДМВР – Плевен е изпращала неколкократно официални писма, с които сигнализира за опасния участък и е направила конкретни препоръки.
Установено е, че въпросният пътен участък има сериозен надлъжен наклон, който представлява предпоставка за пътнотранспортни произшествия (ПТП).
В тази връзка са предложени мерки като поставяне на пътни знаци за опасност, ограничаване на скоростта, инсталиране на т.нар. „шумяща маркировка“, както и водещи стълбчета по цялата дължина на платното.
Предложено е също така пътната маркировка да включва червена линия в средата, с цел повишена видимост и сигнализация за повишена опасност.
Участъкът е категоризиран като зона с концентрация на ПТП.
Съставен е протокол по чл. 64 от Наредбата, в който са препоръчани краткосрочни мерки: поставяне и подновяване на пътни знаци, ограничаване на скоростта до 70 км/ч, забрана за изпреварване чрез подходяща маркировка, възстановяване на отводнителните съоръжения и банкети, както и възстановяване и допълване на хоризонталната маркировка с надлъжна релефна линия.
Въпреки всичко това, от момента на изпращане на сигналните писма от ОДМВР – Плевен до момента на тежката катастрофа, Областно пътно управление – Плевен не е предприело никакви действия по изпълнение на препоръките. Това представлява класически пример за престъпно бездействие от страна на длъжностни лица!
Бездействие, което отне един безценен детски живот и завинаги съсипа едно семейство!!!
Искрено се надявам, че прокуратурата на Република България ще предприеме всички необходими действия за търсене на наказателна отговорност от виновните длъжностни лица от ОПУ – Плевен и АПИ.