Медицинският доклад за смъртта на актьора Джийн Хекман и съпругата му Бетси Аракава на 26 февруари беше достатъчно притеснителен, но още един по-актуален доклад на здравния инспектор на окръг Моно в Калифорния повдига множество въпроси. Причината е в опасния вирус, който е отговорен за смъртта на съпругата на легендарния актьор. Хантавирусът се появи отново, след като уби Аракава в Ню Мексико, а сега го направи и в малко градче в Източна Калифорния, наречено Мамът Лейкс, където вече има три смъртни случая, дължащи се на този невидим враг.
Mono County Public Health has confirmed a third death due to Hantavirus in the Town of Mammoth Lakes. Hantavirus is a serious and often fatal illness that people can get through contact with infected deer mouse droppings, urine, or saliva. Deer mice are widespread in the Eastern… pic.twitter.com/891cm1PBP5
— Mono County (@countyofmono) April 3, 2025
Малкото градче, разположено на 530 км от Сан Франциско, регистрира тази седмица още един смъртен случай от хантавирусен белодробен синдром – същият сценарий, който бе открит в дома на Хeкман. Tом Бу, отговорник за общественото здраве в окръга, заяви пред различни медии, че последният случай на хантавирус е “трагичен и тревожен” за цялата общност и каза, че не знае как се е заразил човекът, който наскоро е починал от вируса.
3rd #hantavirus death of the year in the town of Mammoth Lakes, Mono County, #California https://t.co/YCCnm9ALNV pic.twitter.com/VbxWqwhYb0
— Robert Herriman (@bactiman63) April 4, 2025
Досега е добре известно, че хантавирусът се предава по въздушно-капков път и може да засегне хората, ако те са в контакт с изпражненията и урината на плъхове и мишки – изискване, което може да е белязало тъжната съдба на Бетси Аракава и може да се повтори като модел сега в това огнище в Мамут Лейк.
Вирусът е много жесток и убива един на всеки трима души, които се заразят с него, често чрез състояние, което се бърка с обикновена настинка или грип, така че симптомите не се лекуват бързо, след което се получава сценарий, който предизвиква хантавирусен белодробен респираторен синдром (HPS), който в най-лошия случай завършва със смърт, пише “Marca”.