Пренебрежително отношение към русенската общественост демонстрираха няколко от основните промишлени замърсители в региона, като не се явиха на заседание на Постоянната комисия по екология към Общинския съвет. Срещата се проведе от 17:30 часа в зала „Св. Георги“, но без присъствието на представители на поканените фирми „Линамар“, „Лубрика“, „Булмаркет“ и „Астра Финанс“.
На дискусията присъстваха членовете на Обществения съвет по екология, представители на общинската администрация, Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) с директора Дауд Ибрям, както и единственият народен представител – Иван Белчев.
Основната тема на заседанието бе замърсяването на въздуха от индустриалните предприятия и въздействието му върху здравето на гражданите и местната здравна система. Акцент беше поставен върху икономическите и социалните последици от мръсния въздух, включително повишената заболеваемост от респираторни и сърдечно-съдови заболявания, увеличените разходи за лечение и влошаването на качеството на живот.
Според изнесената информация, замърсяването не само вреди на здравето на хората, но оказва негативно влияние и върху икономиката, инвестиционната среда и туризма в региона.
Директорът на РИОСВ – Русе Дауд Ибрям увери, че институцията полага всички усилия за контрол и ограничаване на вредните емисии, в рамките на действащото законодателство. Въпреки това, по време на заседанието беше отчетена нуждата от промени в подзаконовата нормативна уредба, за да се повиши ефективността на контрола.
Сред конкретните предложения бе преразглеждане на комплексните разрешителни на предприятията с цел въвеждане на по-строги емисионни стандарти. Подчертана беше необходимостта всяка промяна в тези разрешителни да става само със санкция от директора на РИОСВ – мярка, целяща повече прозрачност и отговорност.
Интересен акцент от дискусията бе фактът, че често нарушенията, констатирани от РИОСВ, съвпадат със сигналите, подавани от граждани. Това потвърждава важната роля на обществената бдителност и необходимостта от активна комуникация между жителите и контролните органи.
Заключение: Време за действия, а не само за дискусии
Участниците в заседанието подчертаха, че въпреки усилията, прогресът в борбата със замърсяването на въздуха в Русе остава недостатъчен. За постигане на реална промяна е необходимо по-тясно сътрудничество между всички заинтересовани страни – институции, предприятия, граждани и неправителствени организации.
Остава да се види дали предложенията от заседанието ще се превърнат в конкретни мерки и дали те ще доведат до реално подобрение в качеството на въздуха и здравето на русенци.