Оставка на Европейската комисия, Зелената сделка да бъде поставена на трупчета и да бъдат отменени всички санкции. Това поиска Васил Велев, експерт и бивш председател на АИКБ, в коментар пред Нова тв на въведените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита.
Реална опасност е да бъдем наводнени със стоки от Китай. Много предприятия са в по-тежко състояние, вече са съкратили 10-20% от персонала. И това не е само заради митата, а и заради грешни политики – Зелената сделка, санкциите, и други. Европейската индустрия е в спад от две години, оттам и българската. От началото на 2023 г. вървим надолу и сега сме под нивата от 2021 г. като продажби, обясни Велев.
И тук вече идват и митата. Картината никак не е радостна и трябват адекватни действия от ЕК, а не очакваме такива да се предприемат. Затова първо, трябва да се поиска оставката на цялата ЕК, поставяне на трупчета на Зелената сделка и да се поиска отмяна на всякакви санкции, които правят енергията ни скъпа. При картината, която сега се създава, действията на Тръмп са абсолютно обосновани и той ги обеща – американската индустрия също върви надолу, нейният дял се сви от началото на века, анализира Велев. Към днешна дата Китай произвежда два пъти повече отколкото САЩ и отколкото ЕС, даде пример той.
При всички случаи ние трябва да се погрижим за европейската индустрия, която и досега плаща два пъти по-скъпа електроенергия от Китай и САЩ, плаща 3-4 пъти по-скъп природен газ, отколкото САЩ. Естествено, че трябва да купуваме там, където е най-евтино, отговори той на въпрос дали трябва да се купува руски петрол. Хайде да спрем с това лицемерие – санкциите на кого навредиха? Вредят на ЕС, той се самоубива с тях и става безгласна буква, нулев фактор в решаването на световните проблеми. А Зелената сделка докара до същия резултат. Тези два фактора правят така, че отново да се появи фразата: ЕС е мъртъв, но не е разбрал за това, коментира още Велев.
Работим повече и получаваме по-малко от азиатците, как да го изнесем там, попита той. Имаме огромен дефицит – общо 13 млрд. търговски дефицит за миналата година на България и повече от половината е с Китай и Турция. ЕС трябва да се огради по начина, по който се огражда американския, допълни той.
Трябва да разчупим мисленето. ДДС има в Европа, не в Америка. Трябва да водим преговори, но те да се водят от хора, които знаят какво става в живота, а в ЕК не са такива, допълни Велев.