https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоХампарцумян: Бедните стават все по-бедни, а богатите богатеят

Хампарцумян: Бедните стават все по-бедни, а богатите богатеят

Loading

Това, че бедните стават все по-бедни, а богатите богатеят, е фундаментален проблем за България. През 90-те години съотношението между бедни и богати беше почти като в Германия, т.е. имаше много тъничка прослойка от богати. В последните 30 години тази ножица се отвори. Затварянето й е важна задача, но не може да стане с един декрет или със завист, а с подпомагане на средната класа, бизнеса, образованието. Защото когато работната ръка е квалифицирана, може да изисква повече. Това коментира пред Нова телевизия банкерът Левон Хампарцумян.

Има два паралелни процеса, които се наблюдават. От една страна ние виждаме как света, човечеството потребява все повече и повече, трупа ненужни вещи, но се отвори едно много интензивно търсене на възможности за инвестиции – колекционерски вина, чанти и др. са новата инвестиция. По-бедните хора също трябва да видят, че има едно много интензивно потребление, пазаруване, кредити, бързи финансови услуги. Всичко това е едно надпреварване с времето, което някак трябва да бъде по-умерено, защото паралелно тече процес на една икономическа и финансова нестабилност, която с всеки изминал ден показва все по-ясни индикации, коментира Поли Карастоянова.

Цената на живота постоянно поскъпва. Разликата между бедни и богати се влияе все повече от политиката в България. Вече държавата взима половината от това, което ние сме произвели и го харчи политически. 45% преразпределя от БВП. Когато си дадете сметка, че почти няма обществена поръчка, която да не е наредена, а това са поръчки за милиарди и ние виждаме некачествени пътища, ние виждаме, че има концентрация на парите в определени джобове и се получава, че една част от населението става все по-бедна, а тези, които са близо до властта, богатеят все повече, но няма какво да правят с парите си, защото няма инвестиционни проекти и ги бутат в банката. Парите в банката не растат, но няма инвестиционни проекти, коментира Кузман Илиев.

Ако не влезем в еврозоната, водим със себе си рискове. Валутният борд е закон. Утре някакви щураци ще превземат властта и утре борда го няма. Няма гаранции за всеки от един от нас, че всеки ще забогатее, но като цяло повече хора ще имат шанс да забогатеят, допълни той. Истината е, че за икономически активните хора влизането в еврозоната е само от полза, допълни още Хампарцумян.

Истината е, че българите в момента живеят най-богато до голяма степен благодарение на усилията си, коментира банкерът.

Важно е да се каже, че ние у нас нямаме паричен суверенитет. За мен това, което трябва да направим спешно, е да се готвим за черни дни и да изградим фонд като Норвегия, където има и пари, и злато, и суровини, посочи Илиев.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X