Може ли да получим обезщетение от държавата или от общината, ако счупим автомобила си от дупка или друга неравност на пътя?
За множество дупки и рисков участък, част от обходния път на път Е79 Мездра – Ботевград сигнализира Моника Харалампиева. Тя минава всеки ден оттам с личния си автомобил по два пъти, отивайки и връщайки се от работа. „Смятам, че когато един път се определи за обходен, той трябва да е пригоден за такъв и да има нормални условия. Дупките са неописуемо жестоки. Няма как да заобиколя дупка, ако насреща ми идва автомобил или тир. Аз съм длъжна ща не ща да премина през тази дупка”, казва тя.
Следите от гуми по земния насип встрани от пътя сочат, че вероятно много водачи са предпочели да карат оттам заради дълбоките дупки. Според юристи, ако ударим автомобила си в неравност, дупка или вдлъбнатина, обезщетение може да се търси.
„Обезщетение трябва да се търси от собственика на пътя. В случай, че това е републикански път – той е АПИ. В случай, че това е в градовете и селата – това обикновено са общините. Редът общо взето е един и същ. Необходимо е обаче да се обадят на полицията пострадалите, за да съобщят за ПТП, за да може да се състави констативен протокол на място”, отбеляза адвокат Илия Тодоров.
„На много места полицаите отказваха да дойдат и да съставят констативен протокол за такова ПТП, без да напишат акт на водача. Казват, че щом има ПТП, значи трябва да има някой виновен. Доколкото знам в последните години това вече не се случва толкова често и полицията съдейства”, добави юристът.
Дългата процедура пък много често отказва мнозина, но успеваемост има. „Застрахователите много често водят такива дела, тъй като когато някоя кола е застрахована по каско и настъпи нещо подобно, застрахователите плащат. На хората просто не им се занимава да преминат през тази процедура, защото тя отнема много често години”, каза Тодоров.