Кой би си помислил, че скромното яйце – някога толкова тривиална част от потребителската ни кошница, ще се превърне в луксозна стока на Запад през 2025 г.? На фона на задълбочаващата се търговска война на Тръмп и небивало високите цени все повече потребители се питат дали има начин то да бъде заменено в рецептите за готвене с нещо друго, за да се избегнат големите харчове, пише “24 часа”.
За щастие, е съвсем възможно да приготвяме множество вкусни печива, без да е нужно да ползваме яйца. Обаче, за да изберем правилния заместител, е нужно да внимаваме за вида и начина на приготвяне на ястието, което сме избрали. Преди да преминем към тях, нека първо разберем защо този продукт е толкова важен в готвенето и особено в печивата.
В процеса на печене яйцата имат няколко основни функции. Те действат като свързващи вещества, закваски и източници на влага, което гарантира, че нашите козунаци, питки и кексове изглеждат добре и са вкусни.
“Яйцата предлагат добро количество мазнини, които са от съществено значение за първокласния вкус и текстура. А белтъкът в тях съдържа и протеини, които придават структура на крайния продукт”, казва Пени Станкевич, главна готвачка и инструкторка по сладкарство и пекарство в американския Институт за кулинарно образование.
Така че, когато търсим заместители на яйцата, те трябва да притежават поне част от гореизброените свойства, за да имаме един успешен кекс например.
Най-често, когато хората на Запад, а и в други части по света нямат възможност да си купят този продукт или направо искат да го избегнат поради алергия или други здравни проблеми, те прибягват към бананите и ябълковото пюре. Те добавят влага и естествена сладост на рецептата и могат да се използват при направата на кекс. Добавянето на четвърт чаша от пюрето или половин намачкан добре узрял банан към тестото ще са напълно достатъчни, за да заменим яйцето в него.
Други популярни заместители в кулинарията са смляно ленено семе и чия. Когато вземем 1 супена лъжица от която и да е от двете подправки и я смесим с 2,5-3 супени лъжици вода, а след това оставим сместа да престои за около 5 минути, се получава гелообразно вещество, известно като “ленено яйце” или “чия яйце”. То има свойствата на свързващ агент и е особено подходящо за по-плътни печива като мъфини и бисквити.
Интересен заместител на яйцето е не толкова популярната аквафаба. Тя представлява течността, която остава след варене на нахут.
Може да се разбива до пухкава пяна, така, както белтъкът на яйцето, и от тази гледна точка е идеална за приготвяне на целувки, мусове и други десерти, които изискват лека и въздушна текстура. Обикновено 3 супени лъжици аквафаба заменят белтъка на едно яйце.