Русенските работници от градския транспорт подкрепят протеста на колегите си в страната. Те настояват за увеличение на субсидията за Русе със 700 хиляди лева. Защото така ще могат да получават по-високи заплати, което ще привлече повече млади хора към професията, ще има пари и за нови, екологични превозни средства.
От близо година градският транспорт в Русе е изцяло общински. И макар гражданите да отбелязват някои положителни промени, продължават да имат забележки и за разписанието, и за маршрутите на автобусите и тролейбусите:
– Понякога по обед е малко по-развеяно разписанието.
– Не е добро разпределението.
– Примерно идват 3 автобуса наведнъж и после половин час нищо няма, или един час. Пълен абсурд.
“И с техните схеми, дето щяха да ги въвеждат, и туй нещо не виждаме. И до кога? Тука съм чакал, и на Плиска съм чакал – туй 20-та ли, 18-та – по 40 минути. Като видя само разписанието, то ти се отщява да чакаш”, казва Захари Коларов.
От началото на месеца Община Русе пусна допълнителни курсове на 15 линии от градския транспорт, както в делничното, така и в празничното разписание.
“Последните курсове приключват около 23:00 – 23:30 часа, които тръгват от начална спирка и последният се прибира 5 минути след полунощ. Направили сме промени по 4-та линия, където имаше желание за по-ранно провеждане на курсовете, защото сме се съобразили с желанието на пътуващите”, твърди Александър Георгиев – управител на “Общински транспорт” – Русе
Хората обаче продължават да са недоволни. Недоволни са и транспортните работници в Русе, защото са очаквали да има повишение на субсидията. И освен че повече пари за сектора няма, то и държавната помощ често идвала със закъснение. И настояват за промяна в отношението на управляващите и към шофьорите, и към пътниците.
“Да не се забавят субсидиите, тъй като забавянето на субсидиите се отразява на работата на шофьорите, на работниците, тъй като напускат и никой няма сигурност. Основната заплата на шофьорите от градския транспорт в момента е точно 1500 лева. Всичко е зависимост. След като няма субсидии, от там заплатите не се повишават, напускат кадрите, след като напускат кадрите – курсовете се намаляват. От това страдат гражданите, защото нямат достатъчно курсове. Максимално са намалени разписанията. Спрямо средствата се организира така и транспортът”, посочва Иван Енчев – председател на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ в Русе.
Преди 2 години общинските съветници в Русе гласуваха нова транспортна схема. Но за нейната реализация са необходими поне още нови 20 електробуса. А това също е свързано с пари.
“Като цяло повече от 40% от превозните средства са стари машини, които са на над 15-20 години. В кой век живеем? Все пак търсим екологичен транспорт. Тези автобуси, които ползваме, горят над 40 на сто нафта, която замърсява въздуха”, добавя Иван Енчев.
Няма и достатъчно монтьори, които да ремонтират старите превозни средства.