https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЗдраве12-годишното дете, настанено в реанимация заради менингит, е стабилно

12-годишното дете, настанено в реанимация заради менингит, е стабилно

Loading

Стабилно е 12-годишното дете, настанено в реанимацията на столичната педиатрия заради менингит. Вчера момчето е било екстубирано и диша самостоятелно, има подобрения и в съзнанието. Това съобщиха в ефира на „Тази сутрин“ от болницата.

12-годишният ученик е приет в тежко състояние от инфекциозната болница в петък. Постъпва с висока температура, гадене повръщане, главоболие, а впоследствие и с нарушение в съзнанието и гърчове.

Пробите в Националната лаборатория не потвърждават менингококова инфекция, но симптомите са типични за заболяването.

„Към момента всички изследвания за отрицателни, всички ПСР изследвания на ликвор също. Пуснали сме разширени такива и очакваме резултат. Неговата симптоматика е за менингит. Въпросът е какъв е причинителят, дали бактерия, вирус или автоимунна генеза. Той е с данни за менингорадикулерно дразнене, което отговаря на менингит като диагноза“, каза дежурният лекар в педиатрията д-р Лилия Бозаджиева.

Д-р Боазджиева съветва родителите да потърсят лекарска помощ при внезапна висока температура, гадене и повръщане, нарушения в съзнанието, фотофобия (чувствителност към светлина), обрив.

От края на миналия месец още едно дете на 13 години се лекува в педиатрията.

„Миналата седмица беше успешно изведен от интензивния сектор и продължава своето лечение в клиниката по неврология, където вече ходи самостоятелно, говори и е в подобрено състояние“, каза д-р Бозаджиева.

По думите ѝ усложненията може да се развият от няколко часа, особено при новородените, до 4-5 дни, и да доведат до последствия.

„За съжаление може да има дългосрочни изменения, дали ще бъде двигателен или интелектуален дефицит, което отново ни насочва към необходимостта от профилактика“, каза д-р Бозаджиева.

Всички, които са контакти на болния подлежат на профилактика с антибиотик, включително медицинският персонал, който се грижи за него.

„Аз и колегите ми силно препоръчваме приложението на ваксините, тъй като това е много добър начин всички деца да се предпазят от това заболяване. Тепърва аптеките се снабдяват с допълнителни ваксини, но призоваваме за приложението“, съветва д-р Лилия Бозаджиева.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X