Силна слънчева буря се насочи към Земята и може да доведе до ярки полярни сияния и радиосмущения, съобщи АП.
В началото на тази седмица Слънцето освободи огромни количества енергия, наречени коронални изхвърляния на маса, което накара синоптиците да обявят предупреждение за геомагнитна буря.
Енергийните частици от Слънцето могат да предизвикат сияния в големи области около магнитните полюси на Земята. Силата на светлинното шоу зависи от начина, по който магнитното поле на Земята ще взаимодейства със слънчевите изригвания, каза Шон Дал от Центъра за прогнозиране на космическото време на САЩ.
На всеки единадесет години полюсите на Слънцето си разменят местата, което води до магнитни аномалии. Сега нашата звезда е в максималната фаза на 11-годишния си цикъл на активност, което прави светлинните прояви по-чести и широко разпространени. Цветни северни сияния обагрят нощното небе на неочаквани места, а експертите по космическо време твърдят, че предстоят още много полярни сияния.
„Това ще продължи да се случва през цялата година“, каза Дал.
Миналата пролет най-силната геомагнитна буря от две десетилетия връхлетя Земята и предизвика светлинни прояви в цялото Северно полукълбо. Миналата есен мощна слънчева буря заслепи наблюдателите на небето далеч от Полярния кръг, когато танцуващи светлини се появиха на неочаквани места, включително в Германия, Великобритания, Нова Англия и Ню Йорк.
По принцип полярните сияния, известни като северно и южно сияние, обикновено се виждат близо до полюсите, където заредените частици от Слънцето взаимодействат със земната атмосфера, посочва БТА.
Очаква се активният подем на Слънцето да продължи поне до края на тази година. Кога обаче ще достигне своя пик, ще стане ясно едва след няколко месеца, смятат от НАСА и Националното управление по изследване на океаните и атмосферата на САЩ (NOAA).
Слънчевите бури обаче могат да донесат на Земята не само красиви цветни сияния – те са в състояние да нарушат радио и GPS комуникациите и да смутят радиоконтрола на въздушното движение и сателитите в орбита.
Когато бързо движещи се частици и плазма се сблъскат с магнитното поле на Земята, те могат също така временно да нарушат работата на електропреносната мрежа.
През 1859 г. силна слънчева буря предизвиква полярни сияния чак до Хаваите и подпали телеграфни линии. Предполага се, че силната слънчева буря през 1972 г. е взривила магнитни морски мини на САЩ край бреговете на Виетнам.
Експертите по космическо време не са в състояние да предвидят слънчевите бури месеци предварително. Те могат единствено да предупредят съответните страни да се подготвят няколко дни преди регистрирано слънчево изригване да удари Земята.