https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоБългаринът отново е с най-ниската минимална заплата в ЕС

Българинът отново е с най-ниската минимална заплата в ЕС

Вече 18 години България продължава да е страната с най-ниската минимална работна заплата в Европейския съюз. Тенденцията продължава и в първите данни за 2025 година на Евростат.

В дъното на негативната класация, но все пак с по-високи минимални възнаграждения от нашата страна, са Унгария и Латвия.

България е убедително на последното място с минимална месечна заплата от 551 евро или 1077 лева.

Предпоследна е Унгария със 707 евро, което е с над 28% повече от България. В Латвия минимално получават по 740 евро или с почти 35% повече от нас.

На този фон с най-високи минимални заплати в Общността са работещите в Люксембург, Ирландия и Нидерландия.

На първо място е Люксембург с 2638 евро – близо 5 пъти повече от България. В Ирландия минималното възнаграждение е 2282 евро, а в Нидерландия – 2193 евро.

Какви са причините страната ни да е на дъното?

Държавата оценява труда на Таня Иванова от звено „Озеленяване” във Враца на минималното възможно възнаграждение от 1077 лева. Жената казва, че докато вземе заплатата си, тя свършва.

„Абсолютно за нищо, сметки, битовизми, за нормален живот, за облекло, за нещо да си купиш, няма. Сега ще ви кажа, този месец токът ми е 150 лева, водата ми е 100 лева, в магазина като влезеш, една нормална покупка за семейство, яйца, хляб, мляко, едно 50 лева ги оставяш и нищо не си купил“, казва тя.

Минималната работна заплата у нас е „неадекватна“ и трябва да се повиши, казват от КНСБ.

„Какво значи адекватна – да ви стига да си посрещате основните разходи на месец, тъй като не е нормално да работиш и да си беден – това е някакъв оксиморон“, обяснява д-р Любослав Костов от КНСБ.

От социалното министерство заявяват, че със заповед на министър Борислав Гуцанов вече са стартирани преговори със социалните партньори, за „постигането на съгласие за подготовката на механизъм за определяне на МРЗ, който справедливо и балансирано отразява и защитава интересите на работещите и работодателите“.

И припомнят, че с 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 година, съобщава bTV.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X