Беляновският скален манастир в Русенско пази много тайни. Той е от Средновековието, каза за БТА уредникът от Русенския исторически музей Евгени Георгиев.
„Долното течение на река Янтра е наситено с множество забележителности – римската крепост „Ятрус“ при село Кривина, паметник на дунавския бряг, където стъпва четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, въжен мост над Янтра при село Беляново, музейна сбирка в село Новград, средновековната крепост „Неокастро“, Марков кръст при село Джулюница“, обясни Георгиев.
По думите му сред тях е и Беляновският скален манастир. Той се намира в скален венец по долното русло на река Янтра – между селата Беляново и Новград.
„В отделни участъци естествените пещери са обработени от човешка ръка и така са оформени църквата и другите съставни манастирски части. Сред тях има както отдавна известни помещения, така и новооткрити. Във фолклора на село Беляново храмът на манастира е познат като църквата на Поп Мартин, а отгоре се намирала Кралимаркова стъпка, която е взривена от иманяри“, обяснява уредникът.
Част от килиите на манастира са разположени на два или три етажа в скалите, достигащи до 35 метра височина. Някои от тях остават прикрити, защото не са отворени към долината, а пред тях има скална стена.
Според Георгиев е възможно Беляновският манастир да е обитаван от исихасти, стремящи се чрез усилена молитва и вглъбяване да достигнат единение с Бог.