https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноЗа първи път учени заснеха в естествената му среда екземпляр от вида...

За първи път учени заснеха в естествената му среда екземпляр от вида „колосален калмар“

Колосалният калмар, най-тежкото безгръбначно в света, беше заснет жив в дивата природа за първи път, откакто беше идентифициран преди век.

С дължина до седем метра и тегло до половин тон, калмарът Mesonychoteuthis hamiltoni е най-голямото безгръбначно на планетата. Индивидът, заснет близо до Южните Сандвичеви острови, в южната част на Атлантическия океан, е бебе с дължина само 11,8 инча (30 см).

Видеото, заснето от международен екип от учени и изследователи на борда на изследователския кораб на Schmidt Ocean Institute, Falkor, показва почти прозрачен млад екземпляр с осем пипала, плуващ в естественото си местообитание. Той е заснет по време на 35-дневна експедиция в търсене на нов морски живот.

„Тези незабравими моменти продължават да ни напомнят, че океанът е пълен с мистерии, които все още не са разгадани“, казват от експедицията.

В продължение на 100 години животното, вид стъклени калмари, е било виждано само в стомасите на кашалоти и морски птици. Умиращи възрастни и преди са били заснемани в мрежите на рибари, но никога не са били виждани живи в дълбокия океан.

Малко се знае за жизнения цикъл на колосалните калмари, които губят прозрачния си вид като възрастни. Колосалният калмар има остри куки в края на пипалата си, които го отличават от другите видове стъклени калмари.

В експедицията участват Океанския институт „Шмид“, Фондация „Нипон-Нектон“, Университета на Плимут, Центъра за изследване на океана „Геомар Хелмхолц“ (Германия) и Британското антарктическо дружество.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X