https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоБългарияДържавата слага 60 дни срок за безплатен подслон на украинците

Държавата слага 60 дни срок за безплатен подслон на украинците

Нова програма за хуманитарна подкрепа на разселени лица от Украйна ще влезе в сила от 1 май т.г. Настоящата програма беше удължена до 30 април, а с публикувания за обществено обсъждане проект хората добиват известна яснота какво ще се случи с настаняването им след тази дата. В последните седмици имаше напрежение сред тях, тъй като правителството изчакваше последния момент да поднови действащите мерки.

Според новото предложение, хуманитарната подкрепа за настаняване на хората, които не попадат в рискова група, ще се осигурява еднократно за срок до 60 календарни дни. За няколко категории уязвими лица подслонът остава безсрочен – за целия период на временна закрила.

Всички, които в момента се възползват от програмата, ще могат да останат до 60 дни в хотела или базата, където са настанени. В този 60-дневен срок, те имат право да подадат формуляр за принадлежност към рискова група и в случай, че се установи такава принадлежност, ще останат настанени за целия срок на временната закрила. След изтичането на 60-те дни хората извън рисковите групи ще могат да останат, но ще трябва да плащат по цени за свободния пазар.

Обектите за настаняване остават бази, които са държавна или общинска собственост, а също и хотелите. Цените за ежедневен престой малко се увеличават заради инфлацията и от 15 лв. досега ще бъдат между 16,43 и 19,72 лв. според категорията на мястото.

Като рискови групи се определят следните категории лица:

– деца на възраст до 12 г., придружавани от един родител, както и деца на възраст от 12 до 16 г., когато не посещават училище по независещи от семейството причини;

– бременни жени;

– лица с трайни увреждания и лица с психични заболявания, установени с документи от медицински лица;

– лица, полагащи грижи за тежкоболни;

– възрастни хора в нетрудоспособна възраст.

В Програмата са включени и мерки за приобщаване и интегриране на разселените лица. Те ще се реализират в направленията здравеопазване, образование, достъп до пазара на труда, социална подкрепа, социални услуги и други мерки, насочени към приобщаването им в приемащото общество, пише „Сега“.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X