Починал е главата на Римокатолическата църква папа Франциск, съобщиха „Ройтерс“, АП и Skynews.
Папата не присъства на Великденската литургия на площада и вместо това остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи. След края на службата обаче Франциск се появи на балкона над входа на базиликата „Свети Петър“.
Припомняме, че папа Франциск беше изписан на 23 март след едномесечен престой в болница заради пневмония. Той ще се върне в резиденцията си „Санта Марта“ във Ватикана.
88-годишният Франциск бе приет в болницата на 14 февруари с тежка дихателна инфекция. Той не можеше да говори заради лечението с апарати за подаване на кислород.
Франциск, който е папа от март 2013 г., претърпя няколко респираторни кризи в болницата, които породиха реални опасения за живота му. През последните две седмици обаче състоянието му се подобрява.
13 март 2013 г. Димът от комина на Сикстинската капела е бял. Конклавът е избрал новия папа. След трусовете и скандалите в Католическата църква и само месец след изненадващата оставка на Бенедикт XVI, аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио е обявен за наместник на Свети Петър на земята.
В чест на монаха светец Свети Франциск от Асизи, Хорхе Берголио избира да носи неговото име. Така за първи път в историята папата се казва Франциск и е от южното полукълбо. Пред близо 200 хиляди поклонници той прави нещо необичайно – вместо да отправи молитва, папа Франциск казва на събралото се множество да се моли за него. „Благодаря за топлото посрещане и за вашите молитви. Сега бих искал да дам благословията си, но първо ви моля за една услуга – преди епископът да благослови своя народ, помолете се за мен. Нека мълчаливо отправим тази молитва – вашата молитва над мен”, призова тогава папата.
Oт 1200 години насам католическият свят винаги е бил воден от европейци. Още през 2005 година, след смъртта на римския папа Йоан Павел II, кардинал Берголио е бил смятан от мнозина за кандидата, който има най-големи шансове да заеме папския престол. Въпреки това кардинал Йозеф Ратцингер, приел името Бенедикт XVI става глава на близо 1,2 милиарда католици по света. Двамата остават в добри отношения не само след неочакваната абдикация, но и чак до смъртта на Бенедикт XVI.
При встъпването му в длъжност, Рим гледа на 76-годишния тогава папа Франциск като на новак, но в Буенос Айрес кардинал Берголио от десетилетия носи репутация на добър и набожен човек, показващ неочаквана социална справедливост. Винаги водел изключително обикновен живот – в малка квартира, която по никакъв начин не напомняла за архиепископския дворец, отказва официалната лимузина с шофьор, които църквата му предлага, а се вози с градския транспорт и си готви сам. Преди да стане свещеник сменя няколко поприща, като му се налага да работи дори като охрана в нощен клуб и като чистач. Едва 21-годишен губи част от белия си дроб заради тежки здравословни проблеми. Година по-късно се присъединява към Ордена на йезуитите, където по думите му се учи на абсолютна дисциплина.
Живелият през XII-XIII век италиански монах свети Франциск е известен със солидарността си към бедните, любовта към животните и с опита си за диалог с мюсюлманите. Така и бившият кардинал на Буенос Айрес успява бързо да спечели сърцата на вярващите със смирението и загрижеността си към обикновените хора. Неофициалният стил и прост език, с които се обръща към хората, са в рязък контраст със сложността на литургията.
Само в първата година от своя понтификат, папа Франциск взима десетки изненадващи решения, нетипични за предшествениците му. Той прави промени с изискването църквата да се съсредоточи върху обслужването на бедните и нуждаещите се. Франциск стана първия в историята папа, който публично е изразявал подкрепа към хомосексуалистите, изми краката на мюсюлмански затворници и замени изцяло златния „Пръстен на рибаря“ – най-ключовият символ на католическата власт.