Нов или втора употреба е първият български F-16? Този въпрос възникна, след като в интернет се разпространи невярната информация, че новият изтребител е използван.
Скоро след като беше съобщено, че първият F-16 Block 70 за България е готов, в социалните мрежи се появиха твърдения, че доставеният самолет не е нов. Част от тях се основават на колаж с две снимки на различни изтребители F-16, представяни като доказателство, че България не е получила модела Block 70. Това е невярно – нито един от двата самолета на изображенията не е F-16 Block 70 и не е свързан с българската доставка, показва проверка на Factcheck.
В действителност показаните в публикацията изтребители не са от серията F-16 Block 70.
Горният кадър изобразява F-16AM Block 20 от състава на белгийските ВВС — модификация на F-16A, преминала през програмата за удължаване на ресурса Mid Life Update (MLU).
Долният кадър показва F-16F Block 60 — двуместен вариант, разработен специално за ВВС на Обединените арабски емирства. Тези модификации се използват само от ОАЕ. Оригиналната снимка е публикувана в платформата Flickr, където е посочено, че самолетът е F-16F Block 60.
Според разпространените публикации горният самолет (F-16A) е представян пред българската публика като модерен F-16 Block 70, без да отговаря на този стандарт. Целта е да се внуши, че България е получила остаряла или използвана техника. Това е невярно.
Между представения в публикацията F-16A и модела F-16 Block 70, произведен за България, има съществени разлики по отношение на авиониката, радарната система, конструкцията и възможностите за въоръжение.