Книга, подвързана с кожата на един от най-известните убийци в Обединеното кралство, ще бъде изложена, след като е намерена в офиса на музей, пише BBC.
За произведението се предполага, че е изработено от кожата на Уилям Кордър, осъден за убийството на Мария Мартен по време на убийството в Червения хамбар през 1827 г., и ще бъде изложено заедно с подобен експонат в музея Moyse’s Hall в Бъри Сейнт Едмъндс, Съфолк.
Дан Кларк, отговорник за културното наследство, заяви, че книгите имат „невероятно важна“ историческа стойност и че никога не е получавал оплакване за това, че първата е изложена.
Тери Диъри, автор на „Ужасни истории“, обаче ги определи като „отвратителни артефакти“ и добави: „Това са две книги, които бих искал да изгоря“.
Историята на убийството от 1827 г. в Полстед, Съфолк, разтърсва Джорджианска Великобритания. Оттогава насам тя е обект на много филми, книги, пиеси и народни песни. Най-разпространената версия е, че Кордър е имал афера с мис Мартен.
Book bound in human skin found in museum office https://t.co/Lsifn24cNU
— BBC News (UK) (@BBCNews) April 15, 2025
Той й казал да се срещнат в „Червената плевня“, местна забележителност, за да избягат в Ипсуич и да се оженят. Но Кордър застрелва и убива мис Мартен, като я погребва в плевнята. В крайна сметка той е заловен и публично екзекутиран на 11 август 1828 г.
Тялото му е разчленено, а част от кожата му е използвана за подвързване на книга, разказваща историята на процеса. Тази книга е изложена в музея през 1933 г., но наскоро уредниците прегледали каталога на музея и разбрали, че има още една книга, която е била пропусната.
Преди десетилетия тя била дарена от семейство, което имало близки връзки с хирурга, обработил тялото на Кордър. Книгата се намирала не в музейните хранилища, а на рафт в кабинета, редом с други книги, подвързани с по-традиционни материали.
Кларк каза: „Получаваме неща, които се наричат музейни загуби, и те обикновено са от миналия век – неща, които не са виждани от няколко десетилетия. Това би се считало за музейна загуба, която е била намерена“. За разлика от първата книга на Кордър, кожата е само по подвързията и ъглите на книгата.
For lovers of the macabre. A book about murderer William Corder, bound in his own skin! (On show at Moyse’s Hall Museum in Bury St Edmunds). #macabre #books #WritingCommunity pic.twitter.com/3bQm0FNYBH
— Robert Thornton 🇬🇧 (@RobertThornton_) April 15, 2025
Покриването на книгите с човешка кожа е известно като антроподермична библиопегия. През XIX век книгите често са създавани за наказание на екзекутирани затворници или от лекари, които са искали да си запазят спомен.
Диъри, чиято поредица „Ужасни истории“ е продадена за милиони по целия свят и е превърната в телевизионен франчайз, твърди, че Кордър е осъден въз основа на косвени доказателства и в резултат на това е пострадал ужасно.
Относно музейните предмети той посочва: „Знам, че не бива да се горят книги, но честно казано това са толкова отвратителни артефакти. По-лошо от обесването беше мисълта, че тялото им ще бъде препарирано след смъртта, а това е продължение на това“.
През март 2024 г. Харвардският университет премахва кожената подвързия от книга от XIX в. в библиотеката си „поради етичния характер на произхода на книгата и история й“,но служителите в Moyse’s Hall са убедени, че това няма да се случи с нито една от книгите, които сега са изложени заедно.
„Човешки останки има във всеки музей в страната“, посочва Кларк. „За 11 години работа в музея, не е имало нито едно оплакване от първата книга, но е имало опасения относно мумифицирани котки, които са били изложени като част от изложба за магьосничество“, добавя той.
Асистентката по културно наследство Аби Смит е държала книгите през първия си работен ден и споделя, че ги е чувствала „като истинска книга“.
„Ако не кажеш на хората, че е подвързана с човешка кожа, не мисля, че ще разберат. Също така е доста смирено да имаш нещо подобно в колекцията“, добавя тя.