Румънски граждани се възползват от падането на граничния контрол и ежедневно минават Дунав мост, за да си напазаруват в Русе по-евтини продукти. Пристигат хора не само от района на град Гюргево, но и от Букурещ и други по-далечни места в Румъния.
Русе е любима дестинация на северните ни съседи още от 2007 г., когато България и Румъния станаха пълноправни членове на Европейския съюз, но след влизането ни в Шенген трафикът се засили. Основната стока, която купуват румънците в Русе, са цигарите, пише „Телеграф“.
„Допреди година и половина работех на круизен кораб по Дунав и сме спирали в Браила. Направи ми впечатление, че още тогава цигарите в Румъния бяха доста по-скъпи, отколкото в България. Една кутия струваше с 2,50 лева повече, а при определени марки – и с над 3 лева. В Румъния също има инфлация и предполагам, че са станали още по-скъпи, защото забелязвам, че румънски граждани купуват при нас много повече цигари, отколкото преди“, споделя Ивайло Донев, който работи в голям денонощен магазин за тютюневи изделия и алкохол в Русе.
В русенските магазини за тютюневи изделия най-много клиенти от северната ни съседка има през почивните дни и по празниците. Според търговците не е рядкост през уикендите един румънски гражданин да купува цигари за над 300-500 лева. Разликата в цената многократно компенсира разходите за гориво до Русе, винетка и такса мост, която в двете посоки е 10 лева – 3 евро на влизане в България с лек автомобил и 2 евро на излизане.
Освен цигари, румънците купуват и алкохол, макар и в по-малки количества. Интерес предизвикват и някои пакетирани хранителни стоки, които също са на по-ниски цени от тези в Румъния.
Румънските граждани не идват в Русе само на пазар. Много от тях, особено от района на Гюргево, минават Дунав мост, за да се разходят из града, да посетят Басарбовския манастир, където е живял закрилникът на Букурещ – свети Димитър Басарбовски, и да обядват в русенските ресторанти.
„След като влязохме в Шенген, клиентите ни от Румъния станаха повече. Не мога да кажа като процент колко повече, но се забелязва разликата. И от Гюргево имаме клиенти, и от Букурещ също. Идват най-вече през уикенда – да се разходят, да похапнат. Поръчват си морски дарове, но опитват и от другите ни специалитети“, обяснява Недялко Стоянов, управител на ресторант в Русе.
Александру Воду и Флориан Попеску, които са от Крайова, споделят, че основната причина да пътуват до Русе са по-ниските цени. „Цигарите в Румъния една кутия струва 30 леи, а в България е под 20 леи. Алкохолът също е малко по-евтин“, казва Александру.
Семейство от Олтеница също е дошло да пазарува в Русе. Съпругът Йонуц споделя, че освен цигари ще купят и други продукти, възползвайки се от пътуването.
Русе се утвърждава като привлекателна дестинация за северните ни съседи още от 2007 година, когато България и Румъния станаха членове на Европейския съюз, но след влизането в Шенген този процес значително се засилва, което носи допълнителни приходи за местния бизнес.
По данни на Областната администрация в Русе след влизането на България и Румъния в Шенген трафикът през Дунав мост се е увеличил с над 20 процента.