Ако си заразен с лаймска болест след ухапване от кърлеж, до две седмици ще се появи петно на кожата. То ще расте и ще става до 15 сантиметра, но се вземат мерки. Ако се даде антибиотик и се взема правилно, микробът вече го няма, минава, каза пред bTV проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център за заразни и паразитни болести.
„Избягвайте треви, обикновено след дъжд кърлежът лесно достига до нас, той усеща дишането на човека от 20 метра. След парк, природа преглеждайте децата, да се ползват репеленти. Кърлежът с или без мерки, на третия ден сам пада. Ако се махне до 12 часа, откакто е на кожата ни, рискът да ни зарази е много нисък. Как да се махне – или с много тънка пинсета, а ако е с конец да е под коремчето на кърлежа“, препоръча професорът.
Трябва да се изкоси, да се изчака период без валежи, за да се напръска, иначе няма да има ефект. Срещат се много по площадките, в междублоковите пространства. Кърлежите са интересни животни, открихме неизвестни видове бактерии в тях, това е интересно и още буди интерес, допълни той.