https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПоследни новиниПогребението на папа Франциск става среща на световните лидери

Погребението на папа Франциск става среща на световните лидери

Погребението на папа Франциск става голямо международно събитие. Крале и световни лидери ще изпратят Главата на католическата църква в последния му път. ВИП-посетителите ще бъдат не по-малко от тези на траурната церемония на папа Йоан Павел Втори през 2005 година, когато присъстваха четирима крале, 28 премиери и 53-ма президенти, припомнят световните медии. Сега се очакват между 150 и 170 делегации.

Погребението на последния понтифекс на 26 април ще започне в 10 часа местно време (11 часа българско).

Американският президент Доналд Тръмп беше сред първите, които обявиха, че ще бъде със съпругата си Мелания на процесията в Рим. За Тръмп това ще бъде първото пътуване в чужбина след завръщането му в Белия дом на 20 януари. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс пък беше последният политик, срещнал се с Главата на Римокатолическата църква часове преди неговата кончина.

Френският президент Еманюел Макрон също заяви, че ще присъства на погребението. В Рим ще пристигнат още председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща, както и британският премиер Кийр Стармър. Очакват се германският канцлер Олаф Шолц и президентът Франк-Валтер Щайнмайер, който ще води германската делегация.

Полският президент Анджей Дуда и украинският Володимир Зеленски със съпругата си също ще са сред официалните гости. В Полша бе обявен и ден на национален траур след смъртта на папа Франциск.

Българското правителство също състава на делегация за участие в траурната церемония. Води я премиерът Росен Желязков. В нея са вицепремиерите Гроздан Караджов и Атанас Зафиров, министърът на външните работи Георг Георгиев и извънредният и пълномощен посланик на България при Светия престол Костадин Коджабашев.

Президентът на Ирландия Майкъл Хигинс и съпругата му са в Рим.

Министър-председателят на Белгия Барт де Вевер ще присъства, както и крал Филип и кралица Матилда. Там ще са също министър-председателят на Нидерландия Дик Шуф и министърът на външните работи Каспар Велдкамп.

Президентът на Португалия Марсело Ребело де Соуса и министър-председателят Луис Монтенегро също ще водят делегация.
Президентът на Унгария Тамаш Сульок потвърди присъствието си. Същото направиха канцлерът на Австрия Кристиан Щокер и президентът на Словения Наташа Пирц Мусар, която ще дойде заедно с министър-председателя Роберт Голоб. Ще присъстват президентите на трите балтийски държави: Гитанас Науседа на Литва, Едгарс Ринкевич на Латвия и Алар Карис на Естония.

Сред кралските особи, които ще изпратят Франциск в последния му път, са испанският крал Фелипе VI и кралица Летисия. „Ще го запомним с неговата ангажираност с най-бедните, осъждането на неравенството, с постоянния му стремеж към един по-справедлив и по-добър свят, с неговата доброта и чувство за хумор“, каза крал Фелипе VI.

На службата ще присъства и британският престолонаследник Уилям, който ще представлява баща си крал Чарлз III. Макар че кралят се е срещал с Франциск лично и е изразил дълбока скръб от загубата, отсъствието му от погребението е обвързано с прецедент, наложен от кралица Елизабет II. През 2005 г. тогавашният принц на Уелс – Чарлз – присъства на погребението на папа Йоан Павел II от името на майка си. Кралицата никога не е присъствала на погребение на глава на Римокатолическата църква. Тази практика отразява позицията на британските монарси като Защитници на вярата и върховни управители на Англиканската църква – роля, която изисква деликатен баланс в междуконфесионалните отношения. В същото време присъствието на принц Уилям ще бъде възприето като важна стъпка в утвърждаването му като бъдещ световен лидер.
Кралското семейство на Монако обяви тридневен траур, а източник от двореца съобщи, че принц Албер II и принцеса Шарлийн ще отидат на погребението.

Сред другите европейски държави, които изпращат лидери, са Чехия, Косово, Молдова, Румъния и Словакия.
Хавиер Милей, президентът на Аржентина – родното място на папа Франциск – обяви часове след смъртта му, че ще присъства на службата. Там ще е и бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва, който сподели лични отношения с папата.
Филипинският президент Фердинанд Маркос и първата дама Лайза Маркос също ще са там.

Кремъл ще прати свои представители. На церемонията ще присъства министърът на културата Олга Любимова, която по решение на Владимир Путин ще го представлява, заяви говорителят на президента Дмитрий Песков. Руският лидер се е срещал с папата три пъти – през 2013, 2015 и 2019 г.

В Рим ще дойде и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш. За погребението ще се съберат и представители на различни религии и църкви.

Заупокойната литургия ще бъде ръководена от кардинал Джовани Батиста Ре, декан на Колегията на кардиналите.
След погребението Ватиканът ще обяви 9-дневен траур, по време на който всеки ден ще има заупокойни молитви. В неделя след церемонията кардинал Пиетро Паролин ще ръководи литургията на площад „Свети Петър“. Във всеки от следващите седем дни службата ще бъде водена на различно място в Рим и от различен високопоставен представител на Римокатолическата църква. Литургиите ще бъдат открити за посещение за гражданите.

Разходите по погребението на папа Франциск са поети от анонимен благодетел, като сумата вече е преведена на базиликата „Свети Петър“, съобщиха световните агенции.

От Ватикана обявиха официалната причина за смъртта му – той е получил инсулт, след което е последвала необратима сърдечна недостатъчност.

Преди месец Франциск беше изписан от болницата след 40-дневно лечение на тежка двустранна пневмония. Неговите лекари разкриха, че понтифексът два пъти е бил на ръба на смъртта и му е предписана пълна почивка за два месеца. Въпреки това той започна да ходи на кратки разходки до базиликата „Свети Петър“. На Великден с папамобил обиколи площад „Свети Петър“, за да благослови вярващите.

„В 07:35 часа на 21 април епископът на Рим Франциск се завърна в дома на Отца. Целият му живот беше посветен на служба на Господ и на неговата Църква“, гласи официалното съобщение на камерленгото на Ватикана кардинал Кевин Ферел за смъртта на потнифекса.

След това Светият престол влезе в т.нар. Sede Vacante — период между смъртта на един папа и избора на негов наследник. Това е време, в което цялата структура на Католическата църква преминава в особен режим на функциониране, съгласно установени от апостолската конституция Universi Dominici Gregis правила, приети от папа Йоан Павел II и частично изменени от неговите наследници.

Още в понеделник вечер във Ватикана беше извършен първият официален ритуал, с който Католическата църква започва своето прощаване с починалия понтифекс. Церемонията се проведе в параклиса на резиденцията „Санта Марта“, където папата живя през целия си понтификат.

В завещанието от 29 юни 2022 г. Франциск пише, че с „усещането, че залезът на моя земен живот наближава“, желае да изрази предпочитанията си само по отношение на плановете за погребението си. „Винаги съм поверявал живота си и своето свещеническо и епископско служение на Майката на нашия Господ, Пресвета Мария“, пише той в документа, публикуван от Ватикана. „Затова моля моите тленни останки да почиват в очакване на деня на възкресението в папската базилика „Санта Мария Маджоре. Гробницата трябва да е в земята; проста, без особена украса и с единствения надпис: Франциск“, пише още той.

Така, за разлика от повечето понтифекси, тленните останки на Франциск няма да бъдат положени в криптата на базиликата „Свети Петър“ – най-важната църква в римокатолицизма.

В сряда, 23 април, тленните останки на папата бяха изложени за поклонение в базиликата „Свети Петър“. Десетки хиляди вярващи се простиха със своя духовен лидер, наричан „папата на хората“. Базиликата остана отворена до полунощ в дните на поклонението

При последната си изява на Великден в неделя папа Франциск бе с омофор, подарък от България. Той е дело на българката Нина Димитрова, която е експерт в изработването на църковни одежди.
За първи път Нина Димитрова разказва за изработката на тържествения омофор на папа Франциск.
„Самата поръчка получих от дирекция „Вероизповедания“ по повод посещението на папа Франциск в България през 2019 година. Попитаха ме какво мога да предложа като подарък за Светия отец. В този момент не можах веднага да отговоря“, сподели тя пред БНТ.

Нина Димитрова преди години си е пожелала в Рим един ден да има късмета да направи омофор или дреха за папа Франциск.

„Приятелките, които бяха тогава с мен се засмяха, защото това беше твърде голяма мечта, за да се сбъдне. 12 години по-късно имах този шанс“, спомня си тя.

Димитрова дълго е мислила какво точно да бъде посланието, втъкано в омофора. И решава да сложи символи на Божията любов.

„Кръстът, който е Божията любов. Това е победата над смъртта и надежда за Възкресението. Българската роза – символ на България и на красотата, трудолюбието и на традициите в България. И образите на апостолите Петър и Павел, защото мисля, че те чуха моите желания и го сбъднаха“, споделя дизайнерката.

Тя изработила омофора в рамките на три месеца. Убедена е, че папа Франциск е усетил любовта, която е вложила във везането.

„Вълнението е голямо. Това е едно призвание за нашия труд. Човек, колкото и труд да полага – трудът винаги му се отблагодарява. И на младите творци пожелавам да мечтаят, защото мечтите се сбъдват“, казва Димитрова.

Многобройните ВИП-гости и стълпотворението от вярващи, които искат да изпратят Франциск, налагат безпрецедентни мерки за сигурност във Вечния град. Още когато тялото на папата беше положено в базиликата „Свети Петър“, италианската полиция разположи контролни пунктове около Ватикана. Специални полицейски снайперистки части са позиционирани по покривите на сградите по „Виа дела Кончилиационе“ – огромния булевард, който води до площад „Свети Петър“.

Изтребителите също са в готовност. „Целият район на площад „Свети Петър“, а и не само той, ще е обект на много строг контрол“, предупреди префектът на Рим Ламберто Джанини.

Полицейски хеликоптери бръмчат непрестанно над историческия център и подхода към Ватикана. Поклонниците, които влизат в храма „Свети Петър“, преминават през рентгенови скенери, а полицията извършва постоянни проверки на раниците в района, предаде БГНЕС.

Погребението на Бенедикт XVI през 2023 г. привлече около 200 000 души, но тази година се очакват поне 250 000 вярващи да изпратят Франциск.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X