Вдигането на пенсионната възраст е червената линия, която не бива да бъде прекрачвана. Това заяви пред БНР Димитър Манолов, КТ „Подкрепа“, член на Надзорния съвет на НОИ, след като стана ясно, че в 6-месечен срок трябва да се разработи Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България.
„Има и 40 години изискуем стаж, което е някакъв ужас. В България масовата възраст за пенсиониране вече стана 67, защото не достига осигурителен стаж. Нашата система е достатъчно рестриктивна, за да бъде допълнително натоварвана“, отбеляза още той.
Със задачата трябва да се ангажират МТСП, Министерството на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор и НАП. Такъв проект на решение е внесен в Народното събрание от депутати от трите управляващи партии, начело с председателя на парламентарната социална комисия Деница Сачева.
„Най-важно е освобождаването на пенсионната ни система от плащанията, които не са покрити с осигурителни вноски – т.нар. пенсии, несвързани с трудова дейност. Там трябва да се прегледат много неща“, допълни Манолов в предаването „Неделя 150“.
Определянето на адекватен размер на осигурителните вноски също е важен момент, посочи той и обясни, че това е „най-късият път за балансиране на системата“.
През 2000 – та година пенсионната система имаше собствен резерв в размер на едно изплащане на пенсии месечно, а сега е на дефицит, припомни синдикалният лидер.
Вторият стълб трябва да допълва първия, отбеляза още той.
„Вторият стълб у нас беше създаден по начин, който не съществува вече никъде в света. Много от държавите, които го въведоха, вече се отказаха. Но щетите, ако сега се откажем, може да бъдат и по-големи. Нещата трябва да бъдат балансирани. Вторият стълб няма да спаси тези хора, които биха пострадали заради промененото демографско съотношение“.
Разходопокривната система е най-доброто нещо, измислено досега, смята Манолов.
„Трите механизма трябва да вървят в баланс“.
Манолов разгледа и несъответствието между осигурителната вноска и реално получавания доход сред част от обществото.
„Проблем е, че осигурителната вноска върху минимална работна заплата не корелира с минималната пенсия. Не се прави връзка между осигурителен принос и пенсия. Двата фактора трябва да се движат едновременно“.
Синдикалният лидер определи идеята за мултифондове като „пореден подарък на частните пенсионни фондове“.
„Това ще ги освободи от всякаква отговорност по отношение на резултата от тяхното управление“.
Светла Несторова, член на УС на БДДПО, обаче изрази несъгласие с изказаното от Димитър Манолов мнение за развитието на мултифондова система.
„Това означава промяна на начина, по който се инвестират средствата, както и намаляване на таксите на пенсионните фондове. Фондовете ще бъдат принудени да осигурят по-високи резултати за хората.
Мултифондова реформа означава, че ще има фондове с различен профил. Парите на младите хора ще се инвестират по-динамично, а за възрастните, които са непосредствено преди пенсия – по най-консервативния възможен начин, за да се съхранят и да не са толкова податливи на пазара.
Това предложение не излиза от пенсионно-осигурителната индустрия. Прави се от експерти в страната и извън нея, които наблюдават развитието на системата.
Върху такава реформа се работи от години. Проект, който да раздвижи втория и третия стълб на нашата осигурителна система, вече съществува. Той е разработен от Министерството на финансите и от Комисията по финансов надзор. В момента чака да бъде качен за обществено обсъждане.
Но аз не мисля, че трябва да се чака шест месеца, за да се препотвърди нещо, върху което се работи от години. Нито мисля, че този елемент от реформата трябва да изчака изготвянето на цялата пътна карта“.
Трудно е да се вземат стратегически решения от нестабилна политическа конфигурация, обясни тя, но добави, че „проектът за втория и третия сътлб е разработван с години и от експерти от различните части на спектъра“.
Светла Несторова отбеляза, че парите, събрани във втория и третия стълб, са единствените, които българските граждани имат натрупани на тяхно име.
„В третия стълб всеки може да внесе толкова пари, колкото иска и да получи добра доходност. Има и данъчни облекчения“, посочи тя и призова да не се създава напрежение между отделните стълбове в пенсионната ни система.
Тя няма притеснения, че с влизането ни в еврозоната ще се застрашат спестяванията на хората във втория и третия стълб.
„Това ще направи инвестирането по-доходно и по-сигурно“.
Дори хаотичните решения на Тръмп за митата няма да окажат пагубно влияние върху инвестирането на средствата на хората, обясни Несторова.