https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбщиниДве могилиПротест в русенсоко село Острица срещу проучвания за каменна кариера

Протест в русенсоко село Острица срещу проучвания за каменна кариера

Жители на русенското село Острица протестират срещу разрешението на Министерството на енергетиката в тяхното землище да се прави проучване за каменна кариера. Притеснени са, че теренът е вододайна зона и селото ще остане без вода, както и че ще бъдат унищожени стотици декари земеделски земи.

На първа инстанция Административният съд в Русе уважи жалбата им, но и Министерството на енергетиката, и фирмата инвеститор обжалват решението пред Върховния административен съд. Ако съдът разреши проучването предстои РИОСВ да направи проучване дали в трена има вододайна зона и едва тогава може да разреши добив на инертни материали. Това заявиха за БНТ от Министерството на икономиката.

Преди 2 години жителите на Острица научили, че Министерството на енергетиката е разрешило в землището на тяхното село фирма да прави проучване за добив на инертни материали. И се притеснили, че там са кладенците им и водата им може да секне. Според хидрогеолога, когото привлекли като вещо лице, в този район не трябва да се добиват инертни материали.

„При бъдещия добив на строителни материали в близост до зоната на дренажа и използване на взривни работи е възможно образуването на нови, дълбочинни пукнатини“, каза Галя Лалова.

„Около територията, която ще се разработи, има два кладенеца, които снабдяват нашето село с вода, има дренаж, който също снабдява селото с вода и три изворчета. Даже едното попада в центъра на територията“, заяви Йордан Йорданов – кмет на с. Острица.

Местните хора са притеснени, че ще бъдат отблъснати и туристите, защото оттук минава пътят за манастира „Света Марина“, който, заради лековитата вода, е много посещаван и от българи, и от румънци.

„Ще навреди на пътя. Ей тука върви целият водопровод за селото, тези камиони с камъни ще минат оттук. Нашият мост, на Широково мостът, те няма да издържат на това натоварване“, коментира кметът.

Земеделците в района се опасяват, че над 900 декара обработваеми земи и пасища могат да бъдат отчуждени.

„Всичко това, което го виждаме зад гърба ми, наистина ще изчезне, като в мое дясно и мое ляво, съответно обработваемите ниви също ще изчезнат. Това са пшеница, царевица, слънчоглед или всички блага“, посочи Стефан Маринов – арендатор.

Още на първа инстанция от фирмата инвеститор твърдяха, че няма да се използват взривове при добиването на камъка, както и че проблеми за екологията и водата няма да има.

„На Басейнова дирекция и на РИОСВ – по техните становища – няма, надалеко са. В проучвателните работи няма взривяване, има сондаж. И другите притеснения, проектът, който е за проучване и сондиране, премива през 7 институции още, се съгласува. Ако има и най-малкото съмнение, че ще има някакъв проблем за водата и за хората, просто няма да ни допуснат или ще ни кажат да си сменим сондажите“, коментира инж. Пламен Петков – представител на фирмата инвеститор.

Върховният административен съд ще гледа делото на 8 май.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X