Пострадалите от домашно насилие, трябва да знаят, че не са сами. Домашното насилие не е домашен, а национален проблем и хората трябва да разберат, че по тази тема има консенсус между всички политически партии и държавата е насреща.
Това заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев в Бургас при откриването на първия Регионален център за консултиране и предоставяне на безплатна правна помощ.
В него адвокати от Бургас, вписани в регистъра на Националното бюро за правна помощ (НБПП), ще предоставят безвъзмездно правна помощ на пострадали от домашно насилие, на хора с доходи под прага на бедност, на получаващи социални помощи, деца, настанени в приемни семейства или в семейства на роднини или близки, деца в риск, лица, търсещи международна закрила, както и чужденци, временно настанени в специализирани домове.
„Тази нова услуга за най-уязвимите хора ще се предлага в целия съдебен район, който включва и по-малките населени места, а не само Бургас. Тя дава възможност за безвъзмездна защита, когато пострадалите не разполагат със средства или достъпът до тях е ограничен по някаква причина“, подчерта министърът.
Той допълни, че след случая „Дебора“ и последвалите законодателни промени вече се виждат резултатите – увеличен е броят на заповедите за защита и на различните ограничителни мерки.
5250 са издадените ограничителни заповеди за м.г. в страната, като тези в Бургас и региона са 427 или 8 %. Само през летните месеци на 2024 г. сигналите за домашно насилие в региона са били над 3100, като се отбелязва значителен ръст заради големия брой туристи. За цялата страна тези сигнали са 37 000.
Министърът подчерта, че за превенцията от домашно насилие е от изключително значение добрата координация между институциите – Министерството на правосъдието, адвокатурата, местната власт, МВР, социалните служби и неправителствения сектор.
По думите му на първо място държавата, чрез НБПП и адвокатските колегии в страната, осигурява адекватна правна защита. На следващо са кризисните центрове, като този поддържан от фондация „Деметра“ в Бургас, в който пострадал може веднага да бъде настанен безвъзмездно за срок от 6 месеца.
„С кмета на Бургас г-н Николов обсъдихме инициативи за осигуряване на трудова заетост на такива хора, както и адекватна консултация с психолог.“
От своя страна кметът Димитър Николов заяви, че до края на месеца ще бъде готов техническият проект за новия Дом на адвоката в Бургас, а в началото на юни ще бъде издадено разрешение за строеж.
„Там ще има достатъчно помещения, с много по-лесен достъп, където да се извършват тези безплатни консултации“, каза още Николов.
Председателят на НБПП Наталия Илиева информира, че в 24-те регионални центрове в страната са осъществени общо 1 160 безплатни правни консултации на нуждаещи се хора в през последните 2 г., като 248 от тях са по Закона за защита от домашно насилие. А от началото на тази година 43-ма пострадали от домашно насилие са потърсили адвокатска помощ в регионалните центрове.
„Стимулираме жертвите на насилие да ползват и мобилното приложение „Помогни ми“. То дава бърз и лесен достъп до контактите на институциите в страната, ангажирани със защитата от домашно насилие – адреси, телефони, имейли и работно време на организации и центрове за подкрепа“, каза Илиева.
1 308 потребителите са инсталирали приложението от активирането му през декември 2023 г. А към днешна дата са отчетени 3 364 влизания и работа с него, което показва ефективността му.
На събитието присъстваха още местният омбудсман Тодор Стамболиев, областният управител Владимир Крумов, адвокати от АК – Бургас и др.