Много са случаите на варицела у нас. От началото на годината са 12 000. Това обяви в предаването „Здравей, България” проф. Тодор Кантарджиев.
„Важно е да се реши въпросът ще се прави ли задължителна ваксинацията срещу варицела”, заяви проф. Кантарджиев. По думите му по време на изолацията срещу коронавируса, това заболяване почти е изчезнало.
„Когато се кара като дете, минава много бързо и лесно. Ако се разболее неваксиниран възрастен, могат да станат доста усложнения – пневмония, тежко прекарване, на няколко вълни да се появяват мехурчета. Важно е бързо да се търси лекар”, каза проф. Кантарджиев.
За менингококовата ваксина
„Здравният министър доц. Силви Кирилов направи запитване до експертния съвет по имунизации, откъдето получи прекрасен доклад от проф. Ани Кеворкян за менингококовата ваксина. Тя се препоръчва от СЗО за държави, в които има около 10 болни на 100 000 население на година”, обясни проф. Кантарджиев.
„Ние най-много сме имали 0,6. Няма да се включва в задължителната ваксинация. В препоръчителната ще е. Ще се търси начин за доставяне на нашия пазар на абсорбирана B ваксина”, заяви проф. Кантарджиев.
За респираторния синцитиален вирус
Според проф. Кантарджиев и по този въпрос трябва да се вземе решение за ваксинацията.
„Идеята е бременните като се ваксинират, бебето първите 6-7 месеца да бъде защитено от респираторния синцитиален вирус”, обясни той.
„В момента тази ваксина не е задължителна. Трябва да се обсъдят мненията „за” и „против”, обясни проф. Кантарджиев.
„В България като се роди недоносено дете, което може да умре от респираторния синцитиален вирус, му се слагат моноклонални антитела и то е защитено първата година”, обясни професорът.
За марсилската треска
Тя е характерна за Източна и Южна България.
„Това е инфекция, предавана чрез кърлежите. Резервоар на инфекцията са кучетата. В София от години се взимат мерки, а се чудим защо има кърлежи. И плъховете са много добър „резервоар”. Трябва да се вземе и мерки срещу дератизация на системата за отводняване в София или да чакаме някой порой да ги издави в каналите”, каза проф. Кантарджиев.
18% от кърлежите носят лаймска болест.
„Който си вади кърлеж, трябва за всеки случай да вземе еднократно антибиотик”, каза Кантарджиев.