Всяка година на 1 май имен ден празнуват мъже с името Еpмeнкo и жени с имена Ермелина, Майя, Мая и Тамара.
Формата Ерменко е българизирана форма на ивритското יִרְמְיָהוּ (йирмеиаху – в превод: бог издига) от името на библейския пророк Иеремия. Ерменко също е българизирана форма на името Ермин, Ермен или Ермена, чийто произход е от гръцката дума heimarmene или „съдба“.
От латински Мая означава „велика“. На този ден християнската църква чества юдейския пророк св. Йеремия, страстен изобличител на пороците на сънародниците си и порицател. Той предсказва, че Йерусалим ще бъде завладян от Навуходоносор, а народът му ще бъде разпилян по света, за да изстрада в робство своите грехове. Негово е и предсказанието, че Бог ще изпрати своя син и наследник на Земята.
Традициите на Ирминден са насочени основно към предпазването от змии. В народните представи змиите излизат от своите леговища на Свети четиридесет мъченици или на Благовещение, а на Йеремия излиза техният цар. В Западна България на празника палят огньове, прескачат ги и изричат заклинания, с които да прогонят змиите. Друг обичай, който се изпълнява на този празник, е газене на подници (глинен съд за печене на хляб).
Още в ранни зори момите, накичени с лепка (вид трева) по главите, отиват да копаят пръст. Тази пръст (глина) събират на едно място и всеки се изрежда да я гази. Вярва се, че подницата има магическа сила и всеки, който гази глината, от която тя се прави, ще се предпази от ухапване от змия.