https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноБанкоматите чукнаха 50 години

Банкоматите чукнаха 50 години

Банкоматите вече чукнаха половин век откакто това технологично чудо се появи за първи път в Лондон и преобърна света на банковите услуги с главата надолу. „Железните касиери“ вече не само отпускат пари в брой, но и изпълняват десетки други функции – от плащане на сметки до обмен на криптовалути.

През 1967 г. в клона на Barclays в лондонския квартал Енфийлд е инсталиран първият банкомат. Той е изобретен от Джон Шепърд-Барън, служител на De La Rue – компания, специализирана в печатането на банкноти. Идеята хрумва на изобретателя на неочаквано място – докато се къпе. Той си помислил: щом машините могат да раздават различни видове шоколад, защо да не създадем машина, която да раздава пари?

Първите потребители на банкоматите не са имали обичайните пластмасови карти. Вместо това клиентът получавал ваучер, съдържащ слабо радиоактивен етикет. Машината е разпознавала този „ключ“, като го е сравнявала с четирицифрен код, който клиентът е въвеждал. Първоначално Шепард-Барон планирал да използва шест цифри, но след експеримент със съпругата му се оказало, че четири са ѝ достатъчни, а и не можела да запомни повече – така се появил международният стандартен ПИН-код.

Техническият гений Шепард-Барон обаче не е единственият претендент за титлата „баща на банкомата“. Джеймс Гудфелоу, друг изобретател, патентова подобно устройство година преди Барклис. Неговият банкомат е приемал карта със записан ПИН код и е приличал повече на машините, с които сме свикнали днес.

Интересно е, че идеята за автоматизиране на банковите операции се появява още по-рано. През 1961 г. нюйоркският клон на National City Bank инсталира „банкограф“ – машина, която дава възможност за внасяне на пари в банковата сметка. Автор на идеята е Лутър Джордж Симиджан. Но след шест месеца проектът бил отменен: нямало много клиенти, а тези, които все пак го използвали, в повечето случаи предпочитали да останат анонимни – по правило това били работници от публичните домове и редовни посетители на казината.

Колкото и да е странно, Шепърд-Барън, бащата на банкоматите, предрича неминуемата им смърт. През 2007 г. той твърди, че парите в брой са на път да изчезнат Засега срокът, който той даваше – 2012 година, отдавна мина. Цифровите валути наистина може да някога го обезсмислят, но пък вече се появиха се банкомати за транзакции с криптовалути – фиатните пари могат да се обменят за биткойни и обратно.

Интересно е, че в някои страни, като Кения, хората изобщо не са ги ползвали, прескачайки направо в цифровата ера.

И така, ако някой от миналото можеше да погледне в днешната реалност, определено щеше да ахне. Машината, която е била замислена като обикновена машина за раздаване на десет долара, се е превърнала в неразделна част от световната финансова реалност – и по всичко личи, че още дълго време ще си остане съществена част от нея, пише „Калдата“.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X