Прилепи край вятърни паркове и бръмбари в пещери издирват единствените две обучени за това кучета в Гърция, които са преминали специално обучение в Солун.
В центъра на организацията „Nose for a cause“ (Нос за кауза) Сотирис Кундурас обучава… носовете на кучетата с една цел: откриване на дивия живот. Такива обучени кучета са Ръш от породата бордър коли, който издирва бръмбари, които живеят в пещери, и лабрадорът Юри, който се втурва сред ветрогенераторите, за да търси мъртви прилепи.
„Организацията обучава кучета следотърсачи за защита на дивия живот. Обучили сме кучета за откриване на вълци и на чакали чрез изпражненията им, на бръмбари, а напоследък и на прилепи, а две кучета порода малиноа са специализирани в установяване на случаи на бракониерство“, обяснява Сотирис Кундурас.
Специално обучените животни се използват за научни цели в рамките на изследвания на околната среда, които включват мониторинг в различни райони, както и по поръчка от различни служби и други организации.
Защо е нужно куче за откриване на прилепи?
Според Кундурас главното приложение на този метод е във вятърните паркове.
„Когато ветрогенераторите се поставят в райони, които са защитени или представляват хабитати за видове, които са важни за равновесието на екосистемата, каквито са прилепите, (ветрогенераторите) може да разстроят маршрутите на полета им или да ги наранят смъртоносно“, казва Кундурас и обяснява, че водачът на кучетата се наема от изследователските екипи, които контролират последствията от инсталирането на вятърни паркове – дейност, която е договорно задължение на строителните фирми.
„Тоест ме викат с едно куче да отида във вятърния парк и да проверя дали има мъртви прилепи. Използваме кучета, защото вятърните паркове заемат голяма площ, обикновено с растителност, и защото прилепите са малки (и) е трудно да бъдат открити с просто око“, разказва Кундурас и уточнява, че в Гърция са установени 35 вида прилепи.
След години работа в обучението на кучета той подема инициативата за създаването на организация, защото констатира, че в Гърция има празнота по отношение на мониторинга на дивите животни – необходим инструмент за изследователите на терен.
„Специално в пещерите основният метод за събиране и проучване на насекомите, които живеят в тях, е поставянето на капани, които след определен период трябва да се съберат. Ако обаче пещерата е отдалечена и достъпът изисква големи усилия кучетата ускоряват процедурите. С обонянието си те откриват бръмбарите, нещо, което е трудно да стане с човешко око, защото са микроскопични животни и живеят под повърхността, и то без да е необходимо разкопаване за намирането им – дейност, която е ограничаващ фактор за изследователите, защото представлява сериозна интервенция в пещерата“,
Кундурас уточнява, че търсенето на див живот в пещерите се отнася до микроскопични животни като бръмбари, а не до прилепите, които по същество не живеят в тях, а ги използват като едно от убежищата си.
За популяризиране на планинска Гърция и на спелеологията организацията „Nose for a cause“ организира от 16 до 18 май в хижата Аграфа (Караманоли) в Централна Гърция фестивал, озаглавен Cavers Fest 2025 (Фестивал на пещерняците 2025).
В продължение на три дни спелеолози и приятели на природата ще се срещнат за голям празник и ще участват в разнообразни активности. Фестивалът предвижда посещения в пещери в региона, дейности, свързани с техниката на спускане, пешеходни маршрути и издирване на нови пещери, презентации, информационни дейности, прожекции на документални филми и концерти.
Участието е безплатно за всички.