https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоДесетте най-чести нарушения на правата на трудещите се

Десетте най-чести нарушения на правата на трудещите се

В края на месец април КНСБ изготви и публикува резултатите от Десетия годишен доклад за нарушенията, свързани с упражняване на правото на труд. Той обобщава 17 502 сигнала, подадени през 2024 г. чрез онлайн платформата на КНСБ за мониторинг и юридически консултации, мобилното приложение VOX KNSB, синдикалните структури, доверени адвокати, медиите, социалните мрежи и подкаст Студио КНСБ.

Експертите и юристите дадоха конкретни насоки и съвети, свързани с установените най-чести нарушения на трудовите права. Публикуваме 10 от тях:

1. Работодателят не организира безплатни медицински прегледи

Основният нормативен акт, в който е посочено какви медицински прегледи е задължен да осигури работодателят за работещите и с каква периодичност, е Наредба № 3 от 28.02.1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците:

Работодателят е длъжен да осигури следните медицински прегледи и изследвания:

– анамнеза, която наред с другото включва изясняване наличието на рискови фактори за възникване на социално значими заболявания;
– лекарски преглед;
– измерване на теглото и ръста;
– измерване на кръвното налягане;
– ЕКГ;
– изследване на урина за захар (при лица над 40 години);
– изследване на урина (определените в наредбата показатели могат да се изследват с тест лента).

Периодичността на осигурените от работодателя медицински прегледи е:

– един път на пет години – за работещите на възраст от 18- до 40-години;
– един път на 3 години – за работещите на възраст над 40-години.

2. Задължават ме да използвам платен годишен отпуск през точно определен месец, без да има законово основание за това

Това е нарушение на законодателството от страна на работодателя, за което бихте могли да сезирате Инспекцията по труда. В Кодекса на труда има няколко основания, при които работодателят може да Ви задължи да ползвате платения си годишен отпуск, тоест без да се изисква Вашето съгласие – по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.

3. Не получавам допълнително възнаграждение за работата на отсъстващ колега, която аз извършвам

Когато работник или служител изпълнява длъжност или работа на отсъстващ работник или служител, той ползва правата за тази длъжност или работа, включително и трудовото възнаграждение, ако това е по-благоприятно за него. Ако той изпълнява през това време и своята работа или длъжност, има право и на допълнително трудово възнаграждение, което се уговаря между страните по трудовото правоотношение.

4. Намеса на работодателя в дейността на синдикалната организация

В Кодекса на труда е гарантирано правото на синдикатите свободно и независимо от волята на работодателя да организират своята дейност. Съгласно чл. 33 от Kодекса на труда „Синдикалните организации имат право в рамките на закона сами да изработват и приемат свои устави и правила за работа, свободно да избират свои органи и представители, да организират своето управление, както и да приемат програми за дейността си“.

Работодатели нарушават трудовите права на служителите

5. Работодателят не ми дава възможност да ползвам целия платен годишен отпуск

В Кодекса на труда е уредено, че работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено по определен ред, посочен в закона. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

6. Отказ от страна на работодателя за договаряне в Колективен трудов договор на клаузи за по-високи работни заплати и/или допълнителни възнаграждения

Съгласно Кодекса на труда колективният договор не може да съдържа клаузи, които са по-неблагоприятни за работниците и служителите от установените в закон или колективен договор, с който работодателят е обвързан.

7. Възлагат ми работа, която не е свързана със задълженията ми по длъжностна характеристика

Работодателят е длъжен да осигури работата, която е определена при възникване на трудовото правоотношение. Трудовото правоотношение може да се изменя само с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време. Единственото изключение е правото на работодателя при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година, а в случаи на престой – докато той продължава. в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя.

8. Не ме запознаха с Правилника за вътрешния трудов ред

Работодателят има задължение да запознае работника или служителите с правилата за вътрешния трудов ред, с вътрешните правила за работната заплата и с правилата за здравословни и безопасни условия на труд.

9. Работодателят бави преговорите с цел да не бъде сключен Колективен трудов договор

Когато работодателят необосновано бави преговорите и сключването на КТД, това е явна проява на антисиндикално поведение. Социалният диалог, част от който е колективното договаряне, е един от основните принципи на Международната организация на труда и основен приоритет на КНСБ. КНСБ зачита социалния диалог за ключов фактор за ефективност и производителност на работниците и служители, като заявява готовност да брани правото на колективно трудово договаряне с всички позволени от закона средства, включително и с действия по Закона за уреждане на колективните трудови спорове и Закона за събранията, митингите и манифестациите.

10. Работодателят не изпълнява договорености в Колективен трудов договор

С подписването на колективния трудов договор страните се задължават да спазват постигнатите в него договорености. При неизпълнението им от страна на работодателя, синдикалните организации или отделните синдикални членове могат да предявят иск пред съда.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X