С тържествена церемония по поднасяне на венци и цветя пред паметника на св. цар Борис-Михаил в Плиска бе отбелязана 10-ата годишнина от създаването на комплекса „Двор на кирилицата“. Инициативата, на която присъства и областният управител на Русе Драгомир Драганов, е в рамките на празненствата по повод 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата, която е първообраз на кирилицата.
Според Драганов двете дати са символ на триумфа на духа и просветата. „Покръстването, извършено по волята на св. цар Борис-Михаил, не просто ни приобщи към християнския свят, а положи основите на единението, културното извисяване и духовната мощ на България. То беше акт на мъдрост, стратегическа далновидност и грижа за бъдещето на народа ни“, коментира Драганов.
През целя ден вчера в Двора на кирилицата идваха стотици граждани от цялата страна, които искаха да се докоснат до магията на мястото, създадено от Карен Алексанян, който от своя страна сподели, че ще продължи да се бори 2 май да стане официален празник в България. Припомняме, че тогава отбелязваме Успение на свети цар Борис. Сред гостите на събитията бяха още председателят на Народното събрание Наталия Киселова, вицепремиерът Атанас Зафиров, министърът на образованието Красимир Вълчев, вицепрезидентът Илияна Йотова, както и Българският патриарх и Софийски митрополит Негово Светейшество Даниил, който отслужи молебен на място.
„Чувствам се с благоговение и смирение от това велико дело, което св. цар Борис е осъществил“, каза патриархът. „В това истинско тържество на светлината и живота в нашия свят, днес отдаваме молитвена почит към този, който приобщи българския род към светата Христова църква“, допълни той и обясни, че създадените от св. цар Борис-Михаил основи на българската християнска държава на духа, са били здрави и надеждни, независимо от всички перипетии и обрати в нашата история. По думите на Негово Светейшество Даниил това е така, защото градежът, започнат от него, е бил градеж не върху пясък, а върху основата на апостолите и пророците, имайки самия Исуса Христа за крайъгълен камък.
„От голата земя, от езическата вяра изниква една уникална култура, една вяра, която е дала толкова светци на нашия народ, която ни е показала действително пътят от земята към небето през какво минава – през много вяра, смирение, борбеност, мъжество, преодоляване на трудности. И ето Бог как е помислил за нас през всички превратности на времето – днес малка България да има зад себе си този принос, че е дала на всичките славянски народи четмо и писмо, положила е началото на славянската книжнина – принос, който е признат от Европа и от света“, допълни Негово Светейшество Даниил и посочи, че когато сме с Бога, за вярващия човек всичко е възможно.
Молебенът бе отслужен от патриарха в съслужение с митрополитите от Светия синод на Българската православна църква Йосиф – Американски, Канадски и Австралийски митрополит, Йоан Варненски и Великопреславски, Серафим Неврокопски, Киприан Старозагорски, Гавриил Ловченски, епископ Сионий Велички, игумен на Троянския манастир и епископ Исаак Велбъжки
„Годишнината от покръстването е сериозен повод за размисъл, тъй като българският владетел Борис-Михаил не просто взема решение, което ще се отрази на него и на неговите наследници, а променя хода на историята за българската държава“, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
„От Плиска тръгва една нова цивилизация – славянската, и предопределя съдбата на България и на цялото славянство не само за следващите столетия, но и до ден днешен и за бъдещето. Тук е началото на една нова държава“, отбеляза вицепрезидентът Йотова. По думите ѝ обединени славяни, траки и прабългари влизат в един съвършено нов период на политическата карта на Европа като единен народ със създаване на своя писменост, на достъпно богослужение за всички славяни. „И езикът, и християнството стават в основата на грамотността на всички славяни“, добави вицепрезидентът.
В рамките на тържествата символичен факел на познанието бе предаден от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев към три училища от региона. Министър Вълчев каза, че за него е чест и радост да бъде в Плиска, откъдето започва България, българската духовност. По неговите думи покръстването е съдбовен акт, който променя нашата история и бележи велико начало, както и нова духовна епоха, връзката ни с останалите християнски народи и християнската ни съдба, съхранила и развила ни през вековете. Същевременно награда от името на „Двор на кирилицата“ беше връчена на Северина Симеонова.