Общо 5033 заявления за обезщетения са подадени от земеделски производители в цялата страна във връзка с априлските студове за измръзване и осланяване на продукцията. Общата площ, включена в заявленията, обхваща над 300 000 дка. Това каза пред журналисти заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов.
Днес той се включи в оглед на част от овощните градини, за които стопаните са подали заявления за помощ. В проверката участваха още заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев, директорът на дирекция „Растениевъдство“ към земеделското министерство Петър Кировски, народният представител Христо Терзийски, заместник-областният управител на Кюстендил Георги Джоглев, заместник- кметът на Община Кюстендил Николай Дочев, директорите на областните служби „Земеделие“ и Държавен фонд „Земеделие“, комисия от експерти.
Една трета от проверките в площите, за които са подадени заявления, вече са осъществени, каза Капитанов. Той напомни, че за да получат обезщетение, стопаните трябва да имат 100 процента пропаднали площи. Друго условие за подпомагането е площите да са в добро агротехническо състояние.
„Прави се и проверка за актуалното състояние на градините и за това дали са спазени всички агротехнически мероприятия, които трябва да се извършват от земеделските стопани“, допълни Капитанов. Предвидена е и втора проверка, когато ще се определи дали има плодове в градините.
„Това са средства от държавния бюджет и ние сме длъжни в максимална степен да сме убедени, че правилата са спазени. Да подпомогнем само тези, които са засегнати изцяло. След вторите проверки, които предстои да бъдат осъществени, данните ще влязат в регистър за трайните насаждения, какъвто до момента не е направен, допълни заместник-министърът.
Целта е по интервенциите и мерките, които държавата осигурява чрез различни схеми на подпомагане, да подкрепя тези, които извършват реална и земеделска дейност по всички стандарти, а не да се редят на опашката за субсидии други, вземайки от помощите, които следва да отидат при земеделците, които се издържат по този начин, спазвайки правилата, казаха още от министреството.
За област Кюстендил са подадени над 600 заявления, а само за района на Кюстендил те са 219. Общата тенденция е, че в региона пораженията са почти на 100 процента.
Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев добави, че в рамките на Европейския фонд за гарантиране на земеделието България предлага обвързано подпомагане в областта на плодовете. Вече има комуникация с Европейската комисия, която да каже какво може да се предприеме, след като овощарите няма как да докажат определените количества продукция.
Пез месец септември ще има ясни данни за общият бюджет за подпомагане за засегнатите площи в цялата страна.