Птичият грип (H5N1) може да се превърне в много сериозна заплаха за хората, ако се развие и при прасетата. За това предупреди Бернхард Урл, ръководител на Европейската агенция за безопасност на храните. По думите му, заразяването на прасета с птичи грип може да доведе до опасни мутации на вируса.
Тъй като прасетата могат да бъдат заразени както от птичи, така и от човешки грипни щамове, съществува риск от появата на нов хибриден щам — такъв, способен да се предава от човек на човек, уточни Урл, предаде Financial Times. Това на практика ще превърне прасетата в потенциална „фабрика за вируси“ и ще повиши вероятността от нова пандемична заплаха.
Урл говори по темата заради масовото заразяване на селскостопански животни в САЩ – грип удари стада от млеконадойни крави в 17 американски щата и птичи ята (основно кокошки) във всичките 50 щата, което предизвика масова евтаназия. В САЩ има малко над 78 млн. селскостопански животни, но в Европа са над 133 млн., а в Китай – над 400 млн.
Ситуацията с H5N1 е „сравнително под контрол“ в Европа, каза Урл, въпреки че отбеляза, че епидемии сред домашните птици са довели до умъртвяване на милиони екземпляри.
Миналата седмица вирусолози от 40 държави призоваха администрацията на президента Доналд Тръмп да засили действията срещу епидемията от H5N1, предупреждавайки за риска вирусът да се превърне в заплаха от пандемия.
Други заплахи от болести по животните в Европа включват африканска чума по свинете, син език и шап, обясни Урл. Изменението на климата стимулира разпространението в Европа на хапещи мушици, които пренасят болестта син език, болест, потенциално смъртоносна за овцете и елените.
Избухването през януари на болестта шап в Германия – първото в страната от почти 40 години – беше „наистина изненадващо“, каза Урл. По-късно болестта е открита във ферми в Словакия и Унгария, което води до избиването на хиляди животни. Това накара Словакия да затвори някои гранични пунктове с Унгария. Съседна Австрия затвори някои пунктове между нея и двете страни.