https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоФолклорният събор „Златната гъдулка“ ще се проведе на 8 юни в Парка...

Фолклорният събор „Златната гъдулка“ ще се проведе на 8 юни в Парка на младежта

Община Русе започна да приема заявки за участие в 55-ото издание на Фолклорен събор „Златната гъдулка“, който ще се проведе на 8 юни /неделя/ от 9 ч. на открита сцена в Парка на младежта. Тази година събитието е посветено на 100-годишнината на родения в Русе виден наш фолклорист и етномузиколог с  международна известност проф. д-р Николай Кауфман.

Участниците ще се оценяват от професионално жури, което ще присъди голяма награда за цялостно представяне – приз „Златната гъдулка“, придружен от грамота и парична награда; колективни и индивидуални награди (I, II и III място), придружени от грамоти и парични награди. Всички участници ще получат диплом за участие в събора. От тази година ще има и детски категории за участие.

В тазгодишното издание на събора ще се включи Капански ансамбъл – Разград, чийто концерт ще се състои в 12 часа. През 2025 г. участниците от русенска област ще участват по желание и в класацията за XIII Национален събор на народното творчество – Копривщица.

Крайният срок за изпращане на формулярите за участие е 23 май на имейл [email protected]. Телефони за контакт – 082/506 505 и 0893 329 468. Участниците могат да се запознаят с регламента, както и да изтеглят декларацията за изпълнителски права.

Съборът е създаден през 1969 г. и заема едно от значимите места за забележителни образци на  българското фолклорно изкуство. Провежда се ежегодно през първата неделя на месец юни и има конкурсен характер. Проявата е една от най-авторитетните национални инициативи за опазване и популяризиране на българския фолклор и културното наследство, здраво вплетени в народния бит. Индивидуални и групови изпълнители представят песенни, инструментални, танцови, словесни и обредни форми. Особен акцент е автентичната музика, като „Златната гъдулка“ закономерно извежда публиката, участниците, гостите и  изследователите извън България чрез срещите им с фолклора на българите от Румъния и Молдова.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X