Вицепрезидентът Илияна Йотова откри улица на името на Иван Вазов в Цетине, както и плоча в културната столица на Черна гора.
На събитието присъстваха министърът на културата Мариан Бачев и кмета на Цетине Никола Джурашкович.
„Преди една година бяхме отново тук, в Черна гора, и си дадохме обещание да открием улица на великия поет и писател Иван Вазов. Българският поетически гений възпя и Черна гора в своите стихове. Не знам да има друг писател, който с толкова любов да говори за вашата страна“, каза вицепрезидентът Йотова.
Тя благодари на посланикът на България в страната Стефан Димитров, на министърът на културата на Черна гора Тамара Вуйович и на българското културно министерство за бързата съвместна работа, амбиция и любов, с които са работили за осъществяването на идеята.
„Убедена съм, че оттук нататък, всички гости и жители на Цетине, която е голям културен център, ще разказват за поетическия гений на Иван Вазов, за общата ни история, която ще предаваме и на следващите поколения, за да имат и нашите деца памет“, категорична бе Йотова.
„Трябва да познаваме добре историята на Балканите, за да оценим добре мястото на писатели като Иван Вазов. Той е не само патриарх на българската литература. Той е летописец на българската душа, съзнание и дух. Неговите герои са се превърнали в нарицателен образ за човешки качества, чувства и личности. Образите, които той създава са се превърнали в символи за предателство, героизъм, любов и патриотизъм, а тези качества често описваме с имената на Вазовите герои“, заяви вицепрезидентът.
„Днес словата му са мъдри, те не си отиват с времето. Не изтичат през годините. Неговите стихове и романи ни карат да прочитаме самите себе си през тях. Когато човек прочете „Под игото“, всъщност вижда психологията на цял един народ и как е оцелял по време на петвековно робство. В основата на това са вярата и просвещението. България, духовната империя на средните векове, оцелява не заради победите, носени на върха на копието, а благодарение на книжовността и духовността“, каза още Илияна Йотова.
„Много черногорци участваха в Руско-турската освободителна война в края на 19-и век, която донесе българската свобода. Но далеч преди нея черногорските революционери са служели като романтични образи, които следват нашите национални герои Ботев и Раковски. Не случайно в своята поема, посветена на Черна гора, Иван Вазов сравнява черногорските герои с героизма на Спарта и Ахил. Тук на Балканите нашата история е обща, и за да живеем днес добре, да живеем и да си подаваме ръка в трудни моменти, да продължаваме да вървим заедно напред, трябва да познаваме тази история и да почитаме общата ни памет“, допълни Йотова.
Тя отчете, че добросъседството днес означава да познаваме общата си история, но и да продължаваме да познаваме себе си в този „разделен и смразен свят, на тежки конфликти и войни“.
„Днес нашият път е общ, към европейското семейство, където България вече е от много години. Очакваме съвсем скоро да приемем и Черна гора. Надяваме се след няколко години това вече да бъде факт“, допълни вицепрезидентът.
Кметът на Цетине Никола Джурашкович изказа дълбокото си уважение към общата история и връзки между България и Черна гора, свързани чрез борбата за свобода, общото уважение и приятелство, които датират още от средните векове и помагат да се припознаем едни други.
„Цетине като исторически и културен център винаги е било място отворено за диалог и срещи за разбиране между народите. Тази близост и доверие между нас рефлектира на местно ниво и заради връзките между Велико Търново и Цетине, които имат същата посветеност за запазване на традициите и ценности. Водени от този дух на приятелство, с особена гордост даваме името на тази улица на Иван Вазов, един от най-важните български писатели, искрен приятел на Цетине и Черна гора „, заяви Джурашкович.