https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоТелевизионната кула в Русе навършва 38 години

Телевизионната кула в Русе навършва 38 години

Днес, 7 май 2025 година, се навършват точно 38 години от официалното откриване на една от най-емблематичните сгради в Русе – Телевизионната кула. Внушителното съоръжение на хълма Левента, известен още като Саръбаир, е не само архитектурен символ на града, но и важна част от историята на телекомуникациите в България.

Строежът на кулата започва на 1 ноември 1975 година по проект на арх. Стилиян Титков, арх. Евлоги Цветков, инж. Иван Янтахтов и инж. В. Василев. След близо 12 години строителство, съоръжението е официално открито на 7 май 1987 година. От новопостроената кула започват да се излъчват двете програми на Българската национална телевизия, съветската телевизия, както и трите програми на Българското Радио – „Хоризонт“, „Христо Ботев“ и „Орфей“.

Първоначално височината на съоръжението е 180 метра, но през 90-те години на XX век е монтирана допълнителна антена, с която височината достига впечатляващите 210 метра. След реконструкция през март 2007 година, кулата достига настоящата си височина от 204 метра, което я прави най-високата телевизионна кула в България.

На височина 107 метра на бетонното тяло се е намирала изключително популярната за времето си кафе-сладкарница „Панорама“. От заведението при ясно време се е откривала впечатляваща гледка, обхващаща на север Карпатите, а на юг – Стара планина. За съжаление на всички русенци и гости на града, емблематичното заведение е затворено от години, като основната причина е липсата на авариен изход.

Телевизионната кула в Русе е била гордост не само за града, но и за цялата страна, тъй като до 2001 година е държала титлата за най-високата телевизионна кула на Балканския полуостров. Днес съоръжението продължава да бъде функциониращ телекомуникационен център, осигуряващ покритие на множество радио и телевизионни програми за региона.

Бетонното тяло на кулата завършва на 120 метра височина, а над топката на телевизионната кула има тераса, където се намират множество антени на по-малки радио и телевизионни оператори. При силен вятър кулата се клати, като отклонението при върха е 1,60 метра, но според специалистите, това я предпазва от падане и по-големи дефекти.

Панорамната гледка от високо към целия град остава само романтичен спомен за по-възрастните русенци, които с носталгия си спомнят за плюшените червени канапета, сладоледите и петифурите на кулата – малки детайли от една отминала епоха, когато русенската телевизионна кула е била не само технологично чудо, но и любимо място за срещи и отдих.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X