58 русенски ученици от третите класове на СУ „Васил Левски“ направиха първи вълнуващи стъпки в света на земеделието, като се включиха в проекта „Овощарство за деца: Културно наследство и традиция на вкусовете“.
Заниманията се проведоха в овощна градина в село Бръшлен, където с много ентусиазъм децата участваха в практическо занимание по резитба и пръскане – важни стъпка за защита и грижа за дърветата през пролетта. Под ръководството на агроном Таня Трифонова, те се впуснаха в истински урок сред природата — научиха кои клони трябва да се премахнат, как се оформя короната на костилковите овошки и кои са основните вредители, застрашаващи плодовете. Учениците сами приготвиха биоразтвор за пръскане на кайсии, а след това — облечени в защитно облекло и ръкавици, разпределени по групи — подрязваха и третираха дръвчетата с екологичните препарати. Проектът има за цел да събуди у децата интерес към земеделските традиции, да насърчи връзката с местната култура и да възпита отговорно отношение към грижата за природата – ценности с дългосрочно значение за тяхното личностно и гражданско развитие.
Благодарение на съдействието на община Сливо поле и на Народно читалище „Братство 1906“ – с. Бръшлен, образователната разходка продължи с посещение на читалището, където учениците се потопиха в духа на българските традиции – разгледаха етнографската експозиция, тематична стая с билки, библиотеката и изложба с портрети на бележити българи. Поредицата от вдъхновяващите събития съчетаха знание, емоции и игра, като доказаха, че най-добрият начин да обикнеш природата и традицията е да ги преживееш лично.
В следващите седмици още ученици от Русе ще се включат в инициативата, която продължава да вдъхновява чрез учене и преживяване.
Проектът се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.