Програмата за превенция на сънната апнея чрез безплатни изследвания за нуждаещите се жители на Русе и общината да бъде финансирана с 30 000 лева, предвижда бюджета на общината за 2025г. Предложението за тази скринингова кампания е на общинските съветници от групата на ПП ГЕРБ-Русе и беше внесено от доктор Росица Кръстева още в началото на миналата година. То беше прието на сесията през февруари 2024 година, като за него тогава бяха отпуснати 15 000 лева и реално кампанията стартира през второто полугодие на годината. От него са успели да се възползват 43 човека. За тази година в бюджета са заложени двойно повече средства и се очаква броят на възползвалите се от тази възможност жители на Община Русе да е много по-голям. Изследванията се провеждат в СБАЛПФЗС „Д-р Димитър Граматиков” в Русе.
Благодарение на инициативата и активността на групата общински съветници от ГЕРБ жителите на Община Русе са първите в страната, които могат да получат безплатен достъп до скрининговата програма за ранно откриване и превенция на сънната апнея. Миналата година беше създадена работна група, която да планира организацията на дейностите. В нея са включени зам.-кмет по ЗСП, представители на Общината, общински съветници, управителя на СБАЛПФЗС „Д-р Димитър Граматиков”.
Сънната апнея или спиране на дишането по време на сън е все още подценявано медицинско състояние, но дългосрочните последствия от нелекуването й водят до високо кръвно налягане, сърдечни заболявания, нарушен глюкозен толеранс, захарен диабет, деменция, исхемичен мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност и миокарден инфаркт. Над 40% от пациентите с обструктивна сънна апнея страдат от артериална хипертония. Това са все много често срещани, социално значими заболявания, които водят до съществени социални и икономически вреди за обществото. Доказано е и че 15 -20 % от всички катастрофи се дължат на заспиване на волана поради дневна сънливост, дължаща се на сънна апнея. Ранното откриване и лечение на сънната апнея значимо би снижила гореизброените социално-значими заболявания и ще доведе до подобряване на здравословното състояние на пациентите, вече страдащи от тях.
Законът за лечебните заведения, дава правото на държавата и общините да финансират лечебни заведения за изпълнение на национални, регионални и общински здравни програми и проекти, както и за извършване на определени видове лечебна дейност, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. Това става чрез сключване на договор между съответния държавен или общински орган и лечебното заведение. Позовавайки се на това право, в началото на миналата година доктор Кръстева инициира общинско финансиране и на програма за Превенция на онкологичните заболявания при здравнонеосигурени жени, с нисък социален статус и многодетни майки на възраст от 30 до 50 години. По тази програма също за второто полугодие на 2024-а бяха отпуснати 15000 лева от общинския бюджет, но вероятно заради недобрата разгласа сред групите, които попадат в обхвата на кампания, от нея са се възползвали едва 15 жени. В общинския бюджет за 2025 година по тази програма също е заложено финансиране от 30 000 лева, като акцентът трябва да е върху информирането за възможността и ползите от това ранно диагностициране, за да могат много повече нуждаещи се да имат достъп до нея.