https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоСедем часовника - символи на Русе

Седем часовника – символи на Русе

Седем часовника в Русе измерват историята на града и носят индустриалните белези на вековете, в които са създадени. Всеки от тях обогатява културния, икономическия и историческия облик на града и напомня за времето, когато Русе е бил финансов център на България. Стрелките отброяват политически събития и социални промени и превръщат механизмите в символи на европейското развитие на града.

Най-старият е на първата жп гара в България

Построена е през 1866 г. с линията Русе – Варна. Сега сградата е превърната в Национален музей на транспорта. “Часовникът вероятно е монтиран при строежа”, разказва инж. Александър Първанов, член на сдружение “Русчук”, който харесва русенските часовници и се старае да продължава техния живот. Механизмът е от фирма “Войле” в Бокенем, Германия. Типичен гаров часовник със стояща кутия в чакалнята и 2 циферблата на перона. Модифициран е със самонавиване, което не се ползва в момента.

Два циферблата има този на първия в страната клон на БНБ

Сградата е строена през 1895 г. по проект на арх. Хайнрих Майер. Сега в нея се помещава Инспекцията по труда. Предполага се, че механизмът на часовника е сложен през 1895-1897 г. Той е произведен от фирма “Манхард” в Мюнхен и има два циферблата – външен на фасадата и вътрешен – към банковия салон.

“Този часовник беше спрян, липсваха части. През 2018 г. сдружение “Русчук” започна възстановяването, добавихме осветление. Досега се грижим за него. Часовникът работи, всеки момент ще го предадем на стопаните”, обяснява Първанов.

С механичен е разполагала първата частна банка у нас

Акционерното спестително дружество “Гирдап” е било в сградата, построена през 1896 г. С годините “Часовникът” се превръща в любимо място за среща на русенци. “Произведен е от Бернхард Захария в Лайпциг, вероятно около 1896-1900 г.”, разказва Първанов. Има голям и хубав циферблат, но не и камбана – озвучен е изкуствено с частни средства и се поддържа безвъзмездно от 2017 г. досега. На всеки кръгъл час се чува гонгът му, а от 2018 г. по Коледа и 24 май звучат подходящи мелодии.

Най-големият е на първата Търговско-индустриална камара

Намира се на площад “Батенберг” в сграда от 1916 г., някога предназначена за Русенската търговско-индустриална камара. Сега там е регионалната библиотека “Л. Каравелов”.

“В началото на мястото на часовника има фалшив циферблат. През 1923 г. камарата доставя и монтира механизъм от “Войле”, обяснява Първанов, който е автор на единственотo изследване на историята на този часовник. Механизмът е масивен, той е единственият с камбана и има голям циферблат с диаметър 140 см, задвижван с метални пръти от около 5 м. Близо 10 г. часовникът не работи, но през 2014 г. е пуснат благодарение на труда на Първанов, на средства от няколко бивши ученици на СУ “Хр. Ботев” и със съдействието на директора на библиотеката Теодора Евтимова.

Часовникът на Централна жп гара – единствената на 3 етажа

Сградата е пусната в експлоатация през 1955 г. и е един от символите на града. Проектът е на русенския архитект Пинпирев. Часовникът е електрически с 4 циферблата, монтирани в кулата. През 2018 г. механизмът му е обновен и реставриран, запазвайки оригиналния дизайн.

Механизмите на сградата на общината и областната управа

Те са монтирани над главния вход на сградата, в която се помещават местната и държавната власт. “Те са част от електромеханична система, включваща общ таймер с циферблати в коридорите на всички етажи. След подмяна на главното устройство се използват само двата часовника на фасадата”, обяснява Първанов. Те са ремонтирани преди 3 г. и се сверяват ръчно.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X