Ежегодните „черешови води”, които покачват нивото на река Дунав и будят тревоги сред хората по крайбрежието, тази пролет ги няма. Въпреки това областният управител на Русе Драгомир Драганов разпореди постоянен мониторинг на водоемите и реките в региона, като той получава ежедневно информация относно нивото на водните стоежи.
Към момента нивото на река Дунав край Русе е под 2 м., посочи Драганов. Той обясни, че мярката е изцяло превантивна, като нейното въвеждане е продиктувано от очакваните валежи през месец май, а също и поради факта, че се намираме в сезона на т.нар. пролетно пълноводие.
Целта е на база предоставените данни и изготвените прогнози да се предприемат максимално адекватни и навременни мерки при евентуално повишаване риска от преливане на някои от водоемите или реките в Русенско, обясни областният управител.
Обяснението за слабите „черешови води“ тази пролет е в необичайно топлата зима и липсата на големи снежни покривки, които при разтопяването да препълнят реките и водоеми. Не е изключено обаче „черешовите води” само да закъснеят.
Припомняме, че най-тежката пролет в българския участък на Дунав бе през 2006 г., когато реката започна бурно да приижда още през март, а през април стигна до рекордните 985 см, заля паркове, пристанищни кейове и сгради, а в Лом започна евакуация. Спасители, военни и доброволци изграждаха временни диги, за да спрат потопа, а наводнението бе избегнато само заради пробив на дигите в Румъния, където бяха срутени стотици къщи.
Важно е да се отбележи, че от последната извършена проверка на хидротехническите съоръжения става ясно, че язовирите на територията на областта са в добро техническо състояние и не застрашават населени места или обработваеми площи. Що се касае до речните корита то на някои места дигите са обрасли с дървесна и храстовидна растителност. Обсъждат се дейности за възстановяване и обезпечаване проводимостта на реките, което ще ограничи и минимизира негативното въздействие на водите.