Когато паметта за кръвопролитията изчезне, те неизбежно се повтарят. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководствата на военните съюзи, учредители на Национален инициативен комитет на ветераните от Втората световна война за отбелязване на 80 години от участието на Българската армия в борбата с нацизма. В разговора участие взеха представители на военно-патриотичните съюзи на ветераните – Съюз на ветераните от войните на България, Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите и столично дружество „Военноинвалид“. Председателите на СВВБ, СОСЗР и Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите доц. д-р Иван Сечанов, генерал от запаса Златан Стойков и младши лейтенант от запаса Петър Велчев са съпредседатели на комитета. Това съобщиха от прессекретариата на президентството.
Президентът поздрави представителите на военно-патриотичните съюзи за инициативите им, свързани със съхраняването на историческата ни памет, опазването на военните паметници в България и културно-историческото наследство. Румен Радев подчерта, че подвигът на българските войници през Втората световна война не трябва да бъде забравян. „В заключителната фаза на войната Българската армия демонстрира себеотрицание, висок боен дух, талантливо командване и военно ръководство и утвърждава авторитета на българската държава“, посочи държавният глава и добави, че запасното войнство заслужава грижа и признание от страна на държавните институции, както и подкрепа за инициативата за отбелязване на 80 години от участието на Българската армия във Втората световна война.
В рамките на срещата бяха обсъдени съвременните предизвикателства, произтичащи от военните конфликти в съседство, като бе откроена необходимостта от военно-патриотично възпитание на младото поколение у нас и уважение към традициите и националната памет. Бе подчертана и необходимостта от обмисляне на възможностите за възстановяване на военната подготовка на младите хора у нас, каквато днес вече се осъществява в редица страни членки на НАТО. Обща бе позицията, че опитът и компетенциите на българските генерали, офицери и сержанти от резерва може да бъде полезен както в този процес, така и с оглед на недостига на кадри във Въоръжените ни сили и усложнената среда на сигурност в региона.
Представителите на военно-патриотичните съюзи на ветераните благодариха за подкрепата на президентската институция за провежданите от тях дейности. Бяха обсъдени предизвикателствата пред запасното войнство, военноинвалидите и военнопострадалите у нас, изработването на Закон за запасното войнство и промяна в Закона за отбраната и въоръжените сили, с оглед регламентиране на термина „запасно войнство“, като бе откроена и необходимостта от по-активна подкрепа от страна на изпълнителната власт за дейността на организациите на българските ветерани.
От Националния инициативен комитет на ветераните от Втората световна война запознаха Румен Радев с дейностите по подготовката на отбелязването на 80 години от участието на Българската армия във Втората световна война и подариха на държавния глава икона на свети Георги Победоносец и учреден за годишнината юбилеен медал „80 години от Победата над хитлерофашизма (1945-2025)“, който се връчва на ветераните от Втората световна война и на хора, допринесли за военно-патриотичното и родолюбиво възпитание в България.