https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоИзбрано от редактораЗапрянов призова Президентството да не се държи като Министерство на отбраната в...

Запрянов призова Президентството да не се държи като Министерство на отбраната в сянка

Винаги съм спазвал баланса на добрия тон при комуникацията с президентската институция, но тя се опитва да се държи като Министерство на отбраната в сянка. Нашето ведомство се придържа към своите конституционни и законови правомощия и отговорности. Очаквам това и от Румен Радев. Призовавам го да спре да политизира един технически проблем с F-16. Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов на брифинг относно установената неизправност в първия изтребител F-16, който България притежава.

Споменатата повреда предизвика размяна на остри реплики и взаимни обвинения между лидера на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов и държавния глава, след като стана ясно, че изтребителят има технически проблем.

„Продължават спекулациите и политизирането на казуса с изтребителите. След констатирането на техническа неизправност в една от системите, незабавно е поискано съдействие от САЩ за подмяна на неизправния блок. На 6 май получихме информация, че изправният блок за F-16 е изпратен, като понастоящем той вече е в България. След монтирането му ще продължат проверките по техническото приемане на самолета, а след това ще се пристъпи и към облитане и летателно приемане. И двата договора за придобиване на общо 16 изтребителя F-16 блок 70 включват необходимите доставки на резервни части, консумативи и услуги за поддръжка на F-16. Тези доставки са разчетени на база на статистическата информация, предоставена от производителя, но винаги може да възникне непредвидена ситуация, особено в процеса на първоначалното усвояване на новата летателна техника“, обясни още Запрянов.

Че след кацането на първия български F-16 беше установено отклонение в работата на една от системите, обяви командирът на Военновъздушните сили Николай Русев. Той обаче уточни, че това не означава, че самолетът е счупен.

„Процедурата по приемане на самолета е в ход. Тя се дели на две части – техническо и летателно приемане. Процедурата е продължителна и самолетът не е приет. Това трябва да е ясно. Той ще бъде приет, когато и двете процедури са изпълнени. След техническата процедура се изпълняват минимум два полета с участието на български пилот. След като самолетът кацне и е изпълнил тези два полета и пилотът декларира, че самолетът е в летателна годност, ние го приемаме и той влиза в експлоатация във ВВС”, добави Русев.

Днес при изслушването си в пленарна зала премиерът Росен Желязков допусна вероятността неизправността вече да е отстранена. „По време на полетите от САЩ до Испания и от Испания до България се е появила индикация за неизправност в блок. Светнал е индикатор, който уведомява за някаква неизправност на част от акумулатори и батерии. След това индикацията е изчезнала, самолетът се е приземил, отведен е в хангара. Става въпрос за блок, който е гаранционен, вече е заявен, доставен и вероятно вече монтиран“, заяви министър-председателят.

Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител F-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и да се основават на потвърдени доказателства, изразиха в своя позиция от ЕК.

На 2 април първият изтребител F-16 Block 70, договорен с американската компания Lockheed Martin, пристигна в България. Машината, която беше представена през февруари на официална церемония в Южна Каролина, се приземи на авиобаза „Граф Игнатиево”.

Общо 16 изтребителя ще получи страната ни по силата на двата договора, сключени през 2019 г. и 2022 г. Проектът се изпълнява на два етапа, по всеки от които е предвидено да се придобият по 8 самолета F-16 Block 70.

6 изтребителя се очакват на родна земя до края на 2025 г., а другите – до края на 2027 г. Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати. Вече започна обучението и на инженерно-техническия състав, като се планира над 100 специалисти да бъдат обучени съобразно графика за пристигането на самолетите в България.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X