Политиците с реакции, след като президентът Румен Радев обяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася в парламента предложение за референдум за еврото.
От Министерския съвет разпространиха позицията на премиера Росен Желязков.
„България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила. Народното събрание, избрано по легитимен път от българските граждани, прие всички необходими решения за присъединяване към еврозоната. Конституционният съд през 2024 г. се произнесе категорично, че провеждането на референдум за приемането на еврото е конституционно недопустимо. А дали страната ни е готова да се присъедини към еврозоната става ясно от конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка”, се казва в позицията.
„Българското правителство полага, а аз като министър-председател ще продължа да полагам всички усилия за присъединяването на страната към еврозоната. Защото съм уверен, че по този начин ще гарантираме на българските граждани изсветляването и повишаването на конкурентоспособността на икономиката, стабилизирането на публичните финанси, понижаването на лихвените проценти, доверие в инвеститорите и много други ползи. Но най-важната полза е, че демокрацията няма да има алтернатива.
Считам, че е категорично неприемливо президентът Румен Радев да чертае бъдещия си политически проект в електорална надпревара с „Възраждане” и чрез своето „Величие” , на гърба на бъдещето на българските граждани. Това поведение със своята непредвидимост, създаде недоумение в европейските институции”, продължава позицията на премиера.
„Ето защо като министър-председател на Република България призовавам всички народни представители в 51-ото Народно събрание, които са убедени, че България трябва да завърши пътя си на пълна интеграция в Европейския съюз, присъединявайки се към еврозоната, да докажат това с гласовете си в Народното събрание”, завършва позицията.
Политическите партии:
В първите минути след изявлението на президента, от ГЕРБ заявиха, че лидерът на партията им – Бойко Борисов, не е гледал изявлението на държавния глава. По-късно новината коментира Делян Добрев. Във Facebook той категорично заяви, че ще гласува „против” свикване на референдум за еврозоната.
„Ще гласувам „против” свикването на референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва пъти! Искам България в Европа, а не в Азия“, пише още той.
Коментар дойде и от депутата Христо Гаджев от ГЕРБ. „От днес в България има две политически сили:1. Проевропейската, водена от Борисов 2. Антиевропейската, водена от Радев. Всеки трябва да се определи“, смята той.
СДС също излезе с позиция по темата. Ето какво гласи тя:
Румен Радев извиси най-силния глас в истерията срещу приемането на еврото. Сутринта вдига флага на Обединена Европа и слуша „Ода на радостта“, а вечер иска референдум за еврото – това е еманация на двуликата му политическа същност.
Искането му за референдум в Деня на Европа е символно и за пореден път доказа, че е проводник на антиевропейските сили в България. Той казва, че „всеки български гражданин има право да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще“. За нас, от СДС, всеки български гражданин също така има право да се произнесе дали е съгласен с подписването на договора с „Боташ“, по който плащаме над 1 млн. лева на ден. Това също е конкретен въпрос за нашите пари и благосъстояние и предлагаме Радев да внесе предложение за референдум и по него.
Радев щеше да бъде достоен гост на парада на Путин. Въпросът е дали изобщо е бил поканен и ако отговорът е положителен, дали не се е притеснил, че присъствието му ще развенчае легендата, че е натовски генерал.
С искането си за референдум за еврото Радев сам си сложи черен печат с надпис – „недостоен да бъде президент на държава членка на ЕС“. За радост, в българския парламент проевропейските сили сме мнозинство и няма да допуснем това антибългарско активно мероприятие!
И от „Продължаваме Промяната“ излязоха с официална позиция.
„Днес, точно в Деня на Европа, България е по-близо до сърцето на Европа откогато и да било. И никакъв популизъм или шум от политически миманси няма да промени това. На 9 май – Деня на Европа – президентът поиска референдум за еврото. Маските паднаха. Всички карти са на масата. Вече е ясно кой къде стои. Това е отчаян опит България да бъде върната в прегръдката на тъмното минало – далеч от стабилността, сигурността и ценностите на Европейския съюз. Вместо да защитава бъдещето ни, президентът действа срещу стратегическите интереси на страната. Законът е ясен – не може да се провежда референдум по вече ратифицирани международни договори. А президентът няма правомощия да го налага – решението е на Народното събрание. Рано или късно България ще бъде равна на другите европейски народи“, се казва в позицията на ПП.
Преди това Кирил Петков излезе с пост. „Продължаваме Промяната“ ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари 2026! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум! Сега вече може би нашите избиратели могат да си обяснят по-добре нашите политически стъпки: България нямаше да влезе в Еврозоната с правителство на Борисов само защото Европа беше загубила доверие в правителствата му заради корупцията през 2020! България нямаше да влезе в Еврозоната с правителства на Радев – вече това е ясно, след този последен опит да се спре последната стъпка на интеграция към Европейския съюз от него! Единственият начин България да е в Еврозоната беше да направим първото правителство и да изработим плана за влизане в Еврозоната, после да направим второто правителство и да върнем доверието на Европа в нас. През цялото време да поддържаме дефицита под 3% и инфлацията ниска миналата година, за да спазим критериите“, написа съпредседателят на ПП Кирил Петков.
„Продължаваме промяната с нашите колеги от Демократична България ще направим всичко възможно България да бъде част от сърцето на Европа. И пак да цитирам Левски: „Да бъдем равни с другите европейски народи“! Този завет на Левски, никой няма да ни го вземе!“, допълни той.
„Мога да кажа само, че влизането в еврозоната е полезно за хората, за бизнеса и за България. Трябва да бъдем в центъра на Европа, за да сме защитени от турбуленции. По най-бързия начин трябва да сме на масата, на която се взимат решения в Европа. Какво цели президентът – не знам. Парламентът не мога да предскажа какво ще направи, но позицията на ПП е ясна – бързо влизане в еврозоната”, подчерта Николай Денков.
Позиция на лидерите на „Демократична България”
Предложението на Радев за референдум за еврото е противоконституционно. Депутатите от „Демократична България” ще гласуват против. Няма да позволим Радев да застане на пътя на България към ядрото на Европа, се казва в позицията на ДБ.
„Ако попитате Путин какво иска в момента, той иска в България да има референдум за еврото, защото е ясно, че страната ни влиза в еврозоната. Единственото, което може да ни спре, е референдум, в който да се случи това, което стана в Румъния. В социалните мрежи да има сериозна руска намеса и резултатът да бъде различен от правилния. България вече е приела да бъде в еврозоната и това се случи още през 2007 г., когато влязохме в ЕС. По договор с него имаме задължение да приемем еврото. Докладът на Еврокомисията ще бъде положителен и страната ни от 2026 г. ще стане част от еврозоната. Такъв референдум вече беше отхвърлен в НС”, заяви Ивайло Мирчев.
„Радев посяга към ядрената опция на демокрацията, за да опита да взриви пътя на България към еврозоната. След решението на Конституционния съд, след като са извървени всички стъпки към приемането ни, той хвърля България в бездната на ожесточението и противопоставянето. Радев реши да се равнява по антиевропейските и проруски сили, за да стартира политическия си проект“, е позицията на Мирчев.
„Радев разчита през този референдум да се качи на популистката вълна и да обяви свой собствен политически проект. Не е добре бъдещето на България да се използва за индивидуален политически проект, на който и да е политик. Желанието на Кремъл е точно да има референдум и той да спре България към еврозоната”, допълни Мирчев.
Мартин Димитров от ПП-ДБ смята, че Радев иска да превърне България в руски сателит.
„В деня на Европа, Радев тръгна срещу Европа и еврото“, допълни той.
В социалните мрежи новината коментира и съпредседателят на „Демократична България“ Атанас Атанасов. Според него „Предложението на президента Радев за провеждане на референдум за еврото цели засилване на поляризацията в обществото, предизвикване на политическа дестабилизация и курс към предсрочни избори“. „Това пряко обслужва геополитическия интерес на Москва и дава възможност за увеличаване на политическата тежест на популистките, антиевропейски, проруски сили в България“, допълни Атанасов.
„На финалната права на влизането в еврозоната, президентът реши да го саботира, предлагайки противоконституционен референдум. По отхвърлянето на референдума на „Възраждане“, с друга вариация на въпроса, вече има произнасяне и на Конституционния съд – парламентът правилно го е отхвърлил“. Това написа Божидар Божанов от ПП-ДБ относно намерението на президента Румен Радев да внесе искане за провеждането на национален референдум.
„С този ход Радев вероятно планира стартиране на политически проект – добрият президент, който иска да пита хората, и лошите партии, които не искат. Това е безотговорно. Защото много добре знае, че при малка победа на едното или другото решение, няма да има национално съгласие, а поредното дълбоко национално разделение. А кремълската пропаганда ще подчертае това разделение и ще се възползва от него. В парламента има мнозинство, по-голямо от управленското, което ясно е декларирало пред своите избиратели, че подкрепя влизането в еврозоната и е получило подкрепа на избори. Надявам се това мнозинство да потвърди ангажимента, който България е поела с влизането в Европейския съюз. Ние ще гласуваме против и този път, със същите аргументи за противоконституционност“, пише още Божанов.
„Истината е, че се води много сериозна битка срещу приемането на еврото. Това не е от сега, България се присъедини към ЕС през 2007 година и близо 17 години по-късно еврото още не е прието. Спомняте си, че имаше бламиране на законодателство, тежка съпротива, опити за бламиране на бюджетни дефицити и така нататък”, каза съпредседателят на „Продължаваме Промяната” Асен Василев.
Той допълни, че очаква на 4 юни да излезе положителен конвергентен доклад и до един месец да се вземе решението за влизането ни в еврозоната от 1 януари 2026 г. Василев подчерта още, че парламентът е приел няколко решения за въвеждане на еврото в най-кратки срокове. „Оттук нататък, ако някой иска да спре приемането на еврото, трябва да накара парламентът и правителството да гласуват против това”, категоричен беше съпредседателят на ПП.
Той коментира и решението на Крум Зарков да напусне поста си като правен съветник на президента, като заяви, че тези действия „отговарят на въпросите колко законен е референдумът и как трябва да се тълкува това послание”.
Реакция дойде и от „Възраждане”, които са доволни от решението на президента.
„Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на Възраждане и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искането за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това!
Но веднага възниква въпроса – какво ще стане след като, или ако, парламентарното мнозинство на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, ППДБ и вероятно някои от малките пеевски патерици като Меч и Величие отхвърли референдума? Или ако забавят гласуването с месеци, както правят вече трети месец с нашено искане, за пореден път отложено на 7 май?“, написа лидерът на партията във Facebook Костадин Костадинов.
„България се намира в безпрецедентна ситуация и ако някой от горните два негативни варианта се осъществи, Възраждане ще предложи на президента нестандартно, но изцяло съобразено с Конституцията решение. Защото преди две години беше осъществен държавен преврат с отхвърлянето на законовото искане на 604 000 българи и е време законността да бъде възстановена. Ето защо каня всеки свободен българин да дойде заедно с нас на 16 май от 18.30 ч. в зала 1 на НДК, за да вземем заедно решенията за общото ни бъдеще като народ и държава! ЗАЩОТО БИТКАТА ЗА ЛЕВА Е ПОСЛЕДНАТА БИТКА ЗА БЪЛГАРИЯ! НИЕ, БЪЛГАРИТЕ, НЯМАМЕ ПРАВО ДА Я ГУБИМ, И ЗАТОВА ЩЕ Я СПЕЧЕЛИМ!!!“, пише още Костадинов.
„Изказването на Радев от 19 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не зарди персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило. България е неделима част от Европа и никой не може да отнеме достойното й място в семейството на европейските демокрации, опитвайки се да всее раздор и противопоставяне. Европа обединява, не разделя, а нашата мисия са хората и тяхното добруване“, пише Делян Пеевски от „ДПС-Ново начало“.
NOVA се свърза с БСП. Оттам отказаха засега коментар. ДПС-ДПС също отказаха засега да коментират.
Реакция обаче дойде от ИТН. „Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция. И сега ще ви кажа какво е моето мнение. Аз и моите колеги инициирахме референдум, още когато бяхме телевизионно предаване. На него участвяха три милиона и половина българи. Заради това, че тогавашната политическа класа замете този референдум под килима, сега ние съществуваме като политическа партия.“. Това написа лидерът на ИТН Слави Трифонов във Facebook. „Затова и сега, в сегашнато управление, в което участваме, нашето условие е да бъдат променени и улеснени правилата, по които се провеждат референдуми. Тоест, аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да се питат гражданите на България. Подкрепям това от цялото си сърце. Само ще ви припомня, че за провеждането на референдум за приемането на еврото иницииран от „Възраждане“, ние направихме всичко по силите си, за да може този референдум да се случи. Така че от всичко казано от мен до тук разбирате, че ние от ИТН подкрепяме идеята на Президента да се питат гражданите. Искам да бъда ясен. Аз съм за това България да приеме еврото и да влезе в еврозоната, но първо съм българин и след това съм европеец, и на подобен референдум аз ще казвам публично и на висок глас какво е моето мнение, но какво ще се случи, ще решат хората, българските граждани, защото това е тяхно право и такава е пряката демокрация. А политиците, тъй като са производни на българския народ, трябва да се съглясят с това, което иска суверенът. Затова ще допълня следното – ние сме част от управляващото мнозинство, за да решаваме проблемите на държавата, а не да вървим против принципите си. Като участници в Правителството, ние ще подкрепяме нашите партньори за всичко, което е полезно за държавата и всичко, което сме договорили в документа за съвместно управление. И когато има възможност за това суверенът да бъде питан, ние ще подкрепяме тази възможност“, пише Трифонов.
„Подкрепям решението на президента да внесе искане в Народното събрание за провеждане на референдум за лева, струва ми се леко закъсняло. Това коментира за БТА лидерът на „Морал, еиднстов, чест“ (МЕЧ) Радостин Василев. „В крайна сметка един месец преди конвергентен доклад се надявам Народното събрание да го подкрепи, колегите да го подкрепят, както ще направим ние, защото в обществото може би преобладава мнение, че не е сега моментът за приемане на еврото, докато в парламента политиците мислят друго“, посочи Василев. „И, когато има такова разминаване, най-добрият начин е провеждането на национален референдум“, смята политикът.
„Не смятам, че такъв референдум би бил противоконституционен, аргументи винаги ще се намерят да не се произведе, както се случи с този, иницииран от „Възраждане“, посочи още лидерът на МЕЧ. Според него е необходимо да се наблегне на това трябва или не трябва да има допитване, а вече конституционалистите могат да кажат дали е противоконституционно, или не. „За мен не е“, подчерта Радостин Василев. „Мисля, че искането на държавния глава ще бъде отхвърлено, защото в парламента преобладава друго мнозинство, което счита, че има повече компетенции да определя бъдещето на България, но ще се получи вероятно хубав дебат“, добави той.
„Решението на президента за предложение за референдум за еврото е единственият легитимен ход“. Това заяви лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов за БТА. Михайлов определи действието на президента като единствения почтен ход на водач, който иска да чуе гласа на народа. Според Михайлов с това Румен Радев става единственият политик, който е взел народосъобразно решение. „Той избра да чуе гласа на народа“, коментира лидерът на „Величие“.
На въпрос дали е „за“ или „против“ влизането в еврозоната лидерът на „Величие“ каза, че е против България да влезе във валутния съюз през 2026 г.
По-късно, във видео, публикувано в Youtube, Михайлов заяви: „Поздравявам президента за тази смела стъпка. Ако влезем в еврозоната с лъжа, без да се допитваме до народа, значи ние нямаме нищо свободно. Днес, по случай Деня на Европа, получих покана от Радев за кафе в Президенството. Там бяха Кирил Петков и акад. Денков. Петков изброи пет основни желания на Апостола на свободата, които са и основни ценности на ЕС. Винаги трябва да се пита народа, всичко трябва да е честно. Трябва да освободим народа от потисниците. България не е териториална, а народна държава. Затова единственият субект, който трябва да реши дали да приемем еврото, или не, е народът“.
„Румен Радев срещу еврото – или когато президентът ти си мисли, че България още е съветски сателит”, пише вътрешният министър Даниел Митов във Facebook. „Президентът Радев пак откри фронт — този път срещу еврото. Казва, че не можел да свика референдум, но щял да внесе предложение в НС. С други думи: не мога да запаля къщата, но ако някой донесе кибрит, ще му държа фенерче. Говорим за човек, който с едната ръка полага клетва върху Конституцията на европейска България, а в другата държи московска нагайка. Време е да признаем: не става дума за „загриженост за суверенитета“, а за добре премерена игра на забавяне, дестабилизация и геополитическо шикалкавене”, пише Митов. „Да напомня: още през 2007 г., когато влизахме в ЕС, приехме и ангажимента към еврозоната. И сега какво? След 18 години „в чакалнята“, някой решил, че е време да заключим вратата отвътре и да хвърлим ключа в Черно море? Историята помни референдуми, с които Източна Европа „доброволно“ се прегърна със Съветския съюз – включително и у нас през 1946 г., когато под надзора на Червената армия преминахме от царство в „народна република“ с 95% „подкрепа“. През 2014 г. Крим бе незаконно анексиран за една седмица, а през 2022 г. същото се случи и в Източна Украйна. Всички – с урни, бюлетини и танкове наоколо.
България няма нужда от още един псевдонационален експеримент. Имаме нужда от ясна посока — и тя не е назад към рублата, а напред с еврото”, пише Митов.
Позиция дойде и от българските евродепутати от Групата на ЕНП в ЕП. „България е парламентарна демокрация и суверенът, българският народ, избира своите представители, които да изпълняват волята му. На многобройните избори в последните поне три десетилетия, партии, които са записали в своите програми, членството на България в НАТО, ЕС, Шенген и Еврозоната са събирали най-голяма подкрепа сред българските избиратели. Това е волята на мнозинството и то не само в един определен ден, а постоянно в продължение на годините назад. Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще. Това, което той направи днес на деня, в който преди 75 години Шуман предложи нашият континент да се обедини, е чист популизъм, но и по-опасно – опит за дестабилизация на Отечеството ни и за засилване на позициите на кремълската агентура, към която подобни позиции, всяващи страх, омраза и недоверие, го причисляват в очите на мнозина българи. Това не е позиция на обединител на нацията”, пишат евродепутатите от ЕНП. „Демократична и европейска България няма да се подаде на шантаж, поставящ остро въпроса чии интереси защитава държавният глава – български или на ФСБ”, продължава позицията.
„България в НАТО, ЕС, Шенген и Еврозоната е изстраданата европейска мечта на Отечеството ни, за която мечтаеха много български поколения. Дори и Радев няма да може да спре осъществяването на мечтата на цивилизована европейска България”, заявяват още българските евродепутати от ЕНП.
Те цитират и Левски: „Да бъдем равни с другите европейски народи зависи от нашите собствени задружни сили.