https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПолитикаВеликотърновският университет отличи Илияна Йотова със званието „Доктор хонорис кауза”

Великотърновският университет отличи Илияна Йотова със званието „Доктор хонорис кауза”

За принос към развитието на българистиката и за разпространението на българската култура и духовност вицепрезидентът Илияна Йотова беше удостоена с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Вицепрезидентът е 55-ият носител на почетното звание. Почетните инсигнии й бяха връчени на тържествена церемония по повод патронния празник на университета, съобщиха от прессекретариата на президентството.

„В наши дни трудно се намира институционална подкрепа, но вицепрезидентът е човек с винаги отворена врата за култура и духовност, с непрекъснат стремеж да бъде полезен за всяка висока идея. Човек, който може да създава визии за развитие“, заяви проф. Николай Дойнов, председател на Инициативния комитет, предложил на академичното ръководство на Великотърновския университет удостояването на вицепрезидента с почетното звание. Той изтъкна приноса на Илияна Йотова за развитието на българските неделни училища и българистиката по света.

В поздравителен адрес държавният глава Румен Радев изразява своята радост от голямото признание с удостояването на вицепрезидента Йотова с почетното звание „Доктор хонорис кауза“. В поздрава си по случай патронния празник на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ президентът подчертава утвърждаването на висшето учебно заведение като духовен и академичен център в България.

„Нека повече политици следват Вашия пример и доброто ще надделее“, заяви в поздрава си към вицепрезидента кметът на Велико Търново инж. Даниел Панов.

Като светло явление в българския политически живот определи Илияна Йотова чл.-кор. проф. Атанас Семов, съдия в Конституционния съд. „С изградени и устойчиви национални и европейски ценности, Илияна Йотова не търпи рушителни за Родината действия. Тя стана първият български вицепрезидент, който превърна в своя институционна роля опазването на българското“, подчерта проф. Семов.

„Да се грижиш за приемствеността, за създаденото преди теб, да надстрояваш, а не да обругаваш и рушиш постигнатото преди теб – този урок ни преподават и днес търновските царе“, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в своето академично слово на тема „Велико Търново – духовност и държавност“, което произнесе след удостояването й с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.

„Независимо от възходите или спадовете в почти двувековната епоха, в която царува династията на Асеневци, всеки от нейните представители отстоява и развива идеята, че владетелската личност, царственото его отстъпва пред идея, приета като по-висша от конкретната личност, идея, гарантираща просперитет и независимост на държавата му. Политическо поведение, което съвременните политици трябва да следват“, изтъкна Илияна Йотова.

В словото си вицепрезидентът представи значими факти от историческата съдба на Велико Търново като столица на Второто българско царство и значението му в политическата и културната история на България. „Естествено укрепен, Търновград се превръща много бързо в непревземаем град, наричан „богоспасяем“ и „богохраним“. Той става средище и на църковните дела“, посочи Йотова и отбеляза, че поколения царе от династията на Асеневци донасят реликви на светии в храмовете на града, защото това натрупване на благодат е било най-сигурната защита на столицата.

„Второто българско царство остава най-могъщата православна държава на Балканите за няколко десетилетия. Този статут на „света или свещена държава“ е бил сигурен знак и авторитет пред близки и далечни съюзници и противници“, изтъкна вицепрезидентът. Тя подчерта, че в политическо отношение столицата Търново е била важен фактор като стожер на православието и духовен център, разпръскващ влиянието си из целия славяноезичен православен свят.

В словото си Илияна Йотова заяви, че столицата на Второто българско царство остава завинаги в историята с Търновската книжовна школа, просъществувала почти две столетия и трайно белязала литературната традиция не само на българския, а на всички славянски народи. Вицепрезидентът отбеляза, че създаденото от Търновската школа става здрав фундамент, който съхранява българския народ по време на петвековното робство. „Когато днес говорим, че книжнината и духовността са нашето спасение, това не е клише, а дълбоко закодирано в гените ни и най-отличителният белег на идентичност в сравнение с други народи“, подчерта Йотова.

Вицепрезидентът посочи, че вторият Златен век на българската книжнина и култура не би бил възможен без духовното присъствие на ярката индивидуалност и епохалното дело на последния български патриарх от Второто царство – Евтимий. „Времето и делата на тази забележителна личност сами по себе си са своеобразен връх в развитието на Търново не само като духовен, но и като политически център“, заяви Йотова, като изтъкна, че реформаторската дейност на Евтимий Търновски има не само богословски и филологически измерения, но и политически.

Патриарх Евтимий насочва усилията си преди всичко към укрепване на единството на църква и държава, посочи Йотова. Тя припомни цитат от пространното житие на св. Иван Рилски, съчинено от патриарх Евтимий. Когато отшелникът се среща със светия цар Петър, той го съветва: „Обаче и ти, който си украсен с диадема, не трябва да намираш наслада в него, защото е казано: кога се увеличи богатството, не привързвай сърце към него. И макар да е писано: Държавата на царя е богатството, но то е да го употребява за оръжие и войнство, не за своите сладости — а най-вече за сакатите и бедните, за голите и бездомните“. „Като се вчитаме в догматичните понятия, задължителни за писаното слово от тази епоха, всъщност разбираме, че исихастките идеи на Евтимий са свързани не само с опазване на чистотата на православието, но и със съхранението на българската държавност и на българския народ“, посочи Йотова. Вицепрезидентът изтъкна значимостта на литературното дело на Патриарх Евтимий, високо оценено още от неговите съвременници.

Илияна Йотова определи Великотърновския университет като Търновската школа на 21 век, който продължава да пази и развива българския език, богатата българска духовност и култура. „На търновска земя в аудиториите на университета големият италиански учен проф. Рикардо Пикио доразви своята концепция за Slavia Ortodoxa – България като духовна империя на славяните и значението на българския език за тях, равнозначно на латинския език за Западна Европа. Концепция, която залегна в основата за разбирането не само на България, но и на отношенията в цяла Средновековна Европа“, посочи вицепрезидентът.

Илияна Йотова изтъкна активната дейност на университета за защита и развитие на българистиката. „Международният летен семинар по български език и култура създава истински поклонници и посланици на българската литература, фолклор, култура и изкуство, на българското кино, които разказват на света за величието на духовната империя България“, заяви вицепрезидентът.

Тя благодари на Великотърновския университет за активното сътрудничество и за участието в двата международни форума за кирилицата, които вицепрезидентът организира с подкрепата на президента Румен Радев, на Министерството на образованието и науката, на Светия синод на Българската православна църква. Учени българисти от цял свят и от България определиха форумите като най-успешните, с които България в лицето на официалните институции отдава дължимото на мястото и значението на българската държава за развитието на европейската цивилизация. Вицепрезидентът посочи като своя мисия връщането на вниманието към българистиката и нейното развитие и изучаване във водещи световни университети.

„Велико Търново е уникален – в златна амалгама са свързани бляскавите силуети на Царевец, Трапезица, Света гора, с университета „Св. св. Кирил и Методий“, с археологическите открития, с високите научни постижения на учени и преподаватели, и нестихващата енергия на младите хора, които са естествените продължители на епохалното дело на нашите предци. Дали едно човешко съзнание, ум и сърце може да осъзнае какво означава да си свързан с всичко това?! Затова разбирате моето дълбоко вълнение, когато ме удостоявате с тази висока чест да дръзна да бъда част от това великолепие“, завърши академичното си слово Илияна Йотова.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X